Conecteaza-te cu noi

StiriEst

“Îmbracă un copil de Paște!” “Vreau să mănânc paine și o bucată de ciocolată, nu am băut niciodată suc!”

Publicat

on

Ionel Stoian, un preot dintr-un sat sărac din judeţul Vaslui, este un adevărat colac de salvare pentru familiile nevoiaşe. Celor care  nimeni nu le deschide usa le ofera alinare, iar săracilor le oferă ajutoare ori de cât ori este posibil. Periodic hrăneşte zeci de copii din fondurile sale, dar şi din donaţiile strânse de la credincioşi.

Satul Hârsova se află în comuna Delești. Este un adevărat capăt de lume, unde trăiesc în jur de 400 de familii. Aici, la parohia Sfinților Împărați Constantin și Elena- Hârsova, slujeşte părintele Stoian. A venit pe aceste meleaguri în urmă cu mulți ani şi s-a dedicat total carităţii. Preotul şi soţia lui au mobilizat sute de persoane de-a lungul anilor, pentru a uşura viaţa oamenilor din Hârsova. 

Parohia părintelui Stoian nu este foarte mare, câteva sute de persoane, multe văduve sau văduvi, iar ceilalți, oameni nevoiaşi. „Din anul 2000 slujesc aici. Avem multe familii greu încercate. Iar cea mai mare problemă este sărăcia. Eu mă refer la sărăcia materială, nu la cea spirituală, pentru că dacă ar fi fost o sărăcie duhovnicească, n-aş fi putut face nimic cu o mână de oameni pe care-i am eu aici. Suntem puțini, iar problemele sunt multe“, spune preotul Ionel Stoian. 

Românii sărbătoresc Paştele peste câteva zile. Chinuţi de lipsuri, zeci de copii din localitatea Hârsova, nici nu au îndraznit să viseze la o minune pentru ei de sărbători. Și totuși ea nu s-a lăsat așteptată. Preotul Ionel Stoian și soția sa alături de oameni inimoşi, au reușit să le îndeplinească micuţilor dorințele. Cu modestie, copiii povestesc că părinții lor abia reușesc să le pună o pâine pe masă. 

“Nu am baut niciodată suc, nu stiu ce gust are!”

Micuții și-au găsit refugiul în credință. La biserică, părintele Ionel Stoian, cel care i-a botezat pe prichindeii din sat, le-a venit în sprijin. Slujitorul Domnului a inițiat o campanie pe o rețea de socializare: “Imbraca un copil de Paste!” Camapania a avut un succes mare, iar în ziua de Florii copiii și-au primit darurile. Biserica s-a umplut de pachete, donatii ale oamenilor cu suflet mare care au raspuns apelului de ajutor. O fetita isi asteapta cu nerabdare randul. Stie sigur ca parintele Stoian a pregatit si pentru ea un dar. “De cand am vazut apelul parintelui am spus ca trebuie sa ma implic, sa ajut. Le-am povestit si altor oameni despre aceasta campanie si toti au spus la unison ca vor sa se implice. Ti se rupe inima cand vezi acesti copii. Fetita aceasta mai are acasa si alti frati. A venit la mine si m-a strans tare in brate. Se bucura cand ne vede, are nevoie de afectiune. Mi-a spus ca nu a baut niciodata suc. Acum toti pleaca acasa bucurosi”, a spus Aurina Stirbu, una dintre perosanele care au raspuns afirmativ la apelul parintelui Stoian. 

“Vreau sa mananc paine si o bucata de ciocolata”

Ianis are 8 ani! Este un pui de om cu un destin greu incercat. A trecut prin multe greutati in primii ani din viata. Alearga prin curtea bisericii si vrea sa ajute. Cara pachete, aseaza jucariile. La un moment dat vede o sacosa mare, iar parintele ii spune ca este a lui. Copilul ramane nemiscat cateva secunde. “Toata asta e a mea, sigur e a mea toata? Va multumesc!” spune copilul. 

O alta fetita se uita cu ochii in lacrimi la muntele de jucarii din plus adunate din donatii. “Nu am acasa jucarii, imi doresc sa primesc si eu una. Un catelus din plus am vazut acolo. Paine vreau sa mananc si ciocolata”, spune copila. 

Părintele Ionel Stoian spune că oamenii, deşi sunt săraci material, sunt sufletişti şi încearcă să-i ajute cu ce au pe cei mai încercaţi. Şi de aici a plecat întreaga sa misiune caritabilă, adaugă parohul.

Problema copiilor care suferă din cauza sărăciei a fost prioritatea, spune Ionel Stoian. A început să-i cunoscă şi să-i ajute cu mâncare, haine, ce-şi putea permite din ceea ce strângea la biserică. La început au fost doar câţiva copii ajutaţi. Iar apoi numărul lor a crescut, mai ales că misiunea preotului a început să fie cunoscută în tot judeţul şi chiar în ţară și în străinătate. “Am vrut sa ajut un copil de Paste. Nu ai cum sa ramai nepasator atunci cand vezi aceste suflete nevinovate. Este o bucurie imensa sa le vezi zambetul pe fata. Stiu ca este mic gestul nostru in comparatie cu nevoile lor zilnice, dar daca fiecare om ar dona macar o paine, cat de putin din ce are el, lucrurile s-ar schimba”, a spus Nadia Duluman. 

Numărul copiilor hrăniţi şi îmbrăcaţi de părintele Stoian, cu ajutorul credincioşilor, a ajuns la aproximativ 40

„I-am văzut la biserică, erau necăjiţi, cu probleme. Am discutat cu ei, încerc să îi aduc aproape. Le ascult problemele, discut cu părinții. Unii adulți au probleme cu alcoolul, căutăm să îi învățăm pe copii că nu aceasta este calea, ei trebuie să meargă la școală și cu puțin ajutor și încredere în Dumnezeu soarta lor se poate schimba. Cu ajutorul lui Dumnezeu şi al oamenilor cu suflet mare, am reuşit să le oferim o rază de speranţă. Este greu și pentru noi, dar uităm de oboseală, uităm de toate greutățile atunci când le vedem zâmbetul pe față. Nu am cuvinte să le mulțumesc tuturor oamenilor care ne-au trimis donațiile lor“, spune preotul din Hârsova. 

„Asta este misiunea noastră“

Preotul Stoian a intervenit şi pentru a limita abuzurile în familie, pentru a alina suferinţa mamelor şi copiilor. Încearcă să medieze, să sfătuiască şi să ajute. Deseori este văzut prin sat din poartă în poartă, discutând cu oamenii. „Încercăm să îi ajutăm pe toate planurile. Aceasta este misiunea niastră ca preoți. Eu doar îmi fac datoria în faţa lui Dumnezeu şi în faţa semenilor. Preoţia înseamnă jerftă. Să te jertfeşti pentru cei din jur, să fii blând ,dar mai ales milostiv. Fiindcă fără milostenie nu există iubire“, conchide preotul.

StiriEst

VIDEO O ambulanta din Bacau a ramas blocata in noroi

Publicat

on

De catre

O salvare de la Serviciul de Ambulanta Bacau a ramas blocata in noroi cu pacient cu tot, mai bine de jumatate de ora. S-a intamplat pe un drum comunal neasflatat din localitatea Letea Veche. A fost nevoie de interventia echipelor de la ISU pentru a scoate salvarea din noroi.

Citeste in continuare

StiriEst

Echipa de handbal, CSM Vaslui, a fost felicitată de primarul Vasile Paval! Scrisoare de multumire

Publicat

on

De catre

Conducerea Primăriei Vaslui s-a întâlnit cu echipa de handbal, CSM Vaslui, pentru a primi felicitările comunității, după ce a obținut promovarea în Liga Națională.

Primarul Vasile Pavăl a ținut să le mulțumească personal jucătorilor și staff-ului echipei și a clubului care au contribuit la această frumoasă performanță.

Scrisoare deschisă

Clubului Sportiv Municipal Vaslui

Când am decis înființarea Clubului Sportiv Municipal Vaslui au fost voci care, îngrijorate, preziceau sfârșitul handbalului în orașul nostru. Deși dificilă, decizia a fost luată în plenul Consiliului Local și, împreună cu dumneavoastră, echipa tehnică și jucătorii, am convenit că primul obiectiv al CSM Vaslui este accederea în Liga Națională.

Poate au fost momente în care nu v-ați încrezut în forțele proprii, poate au fost clipe în care v-ați simțit copleșiți de responsabilitate, însă eu nu m-am îndoit nici o secundă de faptul că dăruirea și eforturile voastre vor fi sortite succesului!

Handbalul vasluian a fost și rămâne puternic datorită unor oameni devotați, așa ca dumneavoastră.

Mă bucură enorm să constat că eforturile financiare și susținerea oferită în decursul acestui an s-au transpus în obținerea, de la Federația Română de Handbal, a titlului de CEA MAI BUNĂ ECHIPĂ DIN DIVIZIA A DE HANDBAL MASCULIN. Cu siguranță, FRH a demonstrat încă o dată probitatea profesională a delegaților, care, prin respectarea îndatoririlor de serviciu și a regulamentelor, au dat Cezarului ce-i al Cezarului: LOCUL I ÎN DIVIZIA A pentru handbalul vasluian. Le mulțumim și lor, pe această cale, și îi asigurăm că vom dovedi în continuare că titlul obținut este unul pe deplin meritat!

Vouă, dragi sportivi și antrenori, vă transmitem recunoștință pentru bucuria oferită, mulțumiri pentru încrederea pe care ne-ați acordat-o și vă garantăm că vom fi alături de performanța vasluiană indiferent de domeniul în care se manifestă ea, așa cum am făcut-o și până acum! Suntem mândri de voi, de felul în care v-ați asumat, ca o adevărată echipă, obiectivul sezonului și vă dorim să nu renunțați niciodată la țelurile voastre profesionale!

Felicitări, CSM Vaslui! Duceți mai departe numele orașului nostru cu aceeași mândrie și dăruire ca și până acum!

Cu deosebit respect,

PRIMAR,

Ing. Vasile PAVĂL

Citeste in continuare

StiriEst

Fetiţă de 10 ani batjocorită de vecinul de 72, cu ştirea părinţilor

Publicat

on

De catre

Decizia judecătorilor în cazul unei fetiţe de 10 ani din Iaşi, batjocorite de un vecin de 72 de ani cu ştirea părinţilor copilei a provocat controverse, după ce fetei i-a fost acordată o despăgubire de 22.000 de euro, dar banii vor ajunge tot la părinţi.

Abuzurile repetate erau cunoscute atât de mamă, cât şi de tată, care nu au făcut nimic pentru a le împiedica.

Fetiţă abuzată de un vecin cu ştirea părinţilor

Magistraţii au hotărât ca fetiţa de 10 ani din Iaşi, abuzată de un vecin de 72 de ani cu ştirea părinţilor, să primească o despăgubire de 22.000 de euro, însă banii vor ajunge tot la părinţi.

De asemenea, bătrânul a fost judecat şi condamnat la opt ani de închisoare, însă sentinţa nu este definitivă.

Potrivit procurorilor, profitând de prietenia cu părinţii copilei, bătrânul a chemat minora acasă la el de mai multe ori şi a batjocorit-o, iar în unele cazuri el chiar a mers acasă la persoana vătămată, unde a continuat să o abuzeze.

În motivarea sentinţei se precizează că abuzutile erau cunoscute chiar de către părinţii persoanei vătămate, care însă aceştia nu au luat măsuri ferme, doar bunica persoanei vătămate fiind aceea care a insistat ca faptele inculpatului să fie făcute cunoscute autorităţilor.

Detalii groaznice din dosar

În motivarea sentinţei se precizează că, la un moment dat, bătrânul s-ar fi îmbătat şi a sărutat-o cu forţa pe copilă, acesteia făcându-i-se rău şi vomitând. Copila a povestit părinţilor ce a păţit, însă aceştia nu au făcut nimic.

„Persoana vătămată a suferit de pe urma acestor acte de natură sexuală, acesteia fiindu-i chiar frică de inculpat, care i-a spus mereu să nu zică nimănui ce se întâmpla. Dat fiind că persoana vătămată avea vârsta de 10 ani la data faptelor, impactul emoţional a fost foarte puternic, iar faptele au fost traumatizante din punct de vedere psihologic, aşa cum rezultă şi din evaluarea psihologică.“

Potrivit ziaruldeiasi.ro, tatăl fetiţei este cunoscut pentru consumul frecvent şi exagerat de alcool şi pentru internările la psihiatrie, iar mama sa nu are autoritate suficientă în familie, conform magistraţilor.

Cristian AVRAMESCU

Citeste in continuare

Populare

Copyright © 2017 Stiri Est