StiriEst
Bolnavii mor cu zile si lesina de caldura in saloane. Consiliul Judetean le face gradina cu flori si parcare! O investitie nesimtita, 350.000 de euro
Dupa ce au investit peste 14 milioane de euro, fonduri europene, in reaabilitarea celui mai mare spital din judet, spital in care oamenii lesina din cauza caniculei, sistemul de climatizare fiind defect, sefii CJ demareaza o noua investitie.
Din cauza ca nu s-a mai facut de ceva vreme o toaletare a curtii unitatii sanitare, se are in vedere amenajarea unei gradini terapeutice cu plante perene aromatice: rozmarin, menta, liliac, laur, crizanteme, echinaceea, salvie . o investitie care se va intinde pe o suprafata de 8.500 mp. zeci de specii de plante vor fi aduse in curtea spitalului. Cele mai multe vor fi flori viu colorate. Evident ca dupa amenajarea gradinii terapeutice vor fi necesari alti bani pentru intretinere.
Sefii de la judet sustin ca cererea pentru aceasta investitie a venit chiar de la conducerea Spitalului de Urgenta. Sute de specii de flori si plante senzoriale, aromatice si relaxante irmeaza sa fie sadite, toate cu un rol important în terapia bolnavilor. O mare parte dintre pacientii unitatii sanitare sunt oameni cu boli foarte grave, in stadii avansate, cronice, afectiuni care cu greu pot fi tratate cu putinele medicamente de care dispune spitalul. Unde mai punem ca unele sectii au fost inchise din cauza lipsei medicilor. Asa se face ca de cateva luni bnavii de cancer, fac naveta in judetul vecin, la Iasi, pentru a fi tratati.
Spital modern, dar fără doctori. Autorităţile sanitare din Vaslui caută specialişti în Republica Moldova
Conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă Vaslui negociază cu medici din Republica Moldova pentru a acoperi deficitul de personal fără precedent cu care se confruntă unitatea sanitară, criză care a culminat recent cu închiderea secţiei de oncologie.
Managerul spitalului din Vaslui, Ana Rinder, a avut mai multe întâlniri cu medici oncologi în încercarea de a-i convinge să vină să lucreze la Vaslui.
Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui, una dintre cele mai moderne unităţi sanitare din zona Moldovei, în care în ultimii ani s-au investit zeci de milioane de lei pentru reabilitare şi echipamente, se confruntă de ani buni cu o criză de medici fără precedent, schema de personal fiind aproape pe jumătate descoperită, din cele 210 posturi de specialişti fiind ocupate doar 125.
”Suntem în căutare de resursă umană, dată fiind criza cu care ne confruntăm”, a precizat pentru Ana Rinder, managerul SJU Vaslui.
-
Știri Vasluicu o săptămână in urmaPoliția a descins la adăpostul groazei din Bălteni. „Marele” liberal Ioan Păun, cercetat pentru cruzime față de animale
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaDramă pe calea ferată din Vaslui! O tânără, smulsă din fața trenului de jandarmi în ultima secundă
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaOmul de afaceri Fănel Bogos a fost reținut. Este acuzat că a ucis o iapă în propria curte
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaScandal uriaș în Poliția Bârlad! Plângere internă împotriva comisarului-șef Chiper Nicușor: „Se comportă ca un dictator și îi urmărește pe colegi!”
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaTragedie în județul Vaslui! Avion ultraușor prăbușit la Băcani – pilotul a fost găsit decedat
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaAfacerea câinilor. Cum s-au transformat banii publici în suferință și moarte
-
Știri Vasluicu 3 zile in urmaSubprefectul Arcăleanu, prins în mijlocul scandalului Bogos–Barbu. Pierde funcția de la prefectură, locul său va fi luat de un tânăr de la USR
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaCopil de 6 ani călcat de o mașină la Tătărăni, transportat cu elicopterul SMURD la Iași

