Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Mii de credinciosi vasluieni sunt in doliu! A murit parintele Antonie de la Manastirea Giurgeni

Publicat

in

Durere mare printre credinciosi! A murit părintele arhimandrit Antonie Jeflea, starețul Mănăstirii Giurgeni, din comuna Valea Ursului. El s-a stins din viață, după o grea suferință. Anunțul a fost făcut duminică după-amiază de reprezentanții Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului: „Cu durere, vă aducem la cunoștință că în această după-amiază a plecat la Domnul părintele Arhimandrit Antonie Jeflea, staretul Mănăstirii Giurgeni. Ne rugăm ca Domnul să așeze în ceata cuvioșilor pe slujitorul său”.
“Domnul sa va aiba in paza Sa. Sa continuati cu drag randuiala impusa de Parintele Arhimandrit Antonie, care va va veghea de acolo de sus. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l tina in partea celor drepti, astfel incat Parintele, sa aiba grija si de noi pacatosii. Amin!”, spune un enorias.
În urmă cu o săptămână, pe 9 februarie, credincioșii fuseseră îndemnați să se roage pentru sănătatea starețului: „În pas de mare durere venim cu umilință rugându-vă să vă rugați pentru Părintele nostru iubit Arhimandrit Antonie, care are mare nevoie de rugăciuni. Dacă în momentele grele ale noastre, el fost alături ore întregi, acum a venit timpul ca și noi o rugăciune să facem pentru el”. Părintele Antonie își sărbătorise ziua de naștere în data de 16 ianuarie.
“Loc binecuvantat de Bunul DUMNEZEU, pentru noi fiii SAI, cu o minunata fereastra deschisa spre Imparatia SA, Icoana MAICII DOMNULUI cu trei ochi si doua guri, vindecatoare, mai ales a bolilor trupesti, prin care rugaciunile prea iubitului nostru Parinte Arhimandrit ANTONIE si soborului de preoti care slujesc in aceasta manastire, sunt primite si implinite . Loc in care,Maica Domnului ne astepta sa ne asculte durerile si sa ne ajute. Marturisesc toate acestea intrucat am avut fericirea sa fiu martor la mai multe minuni, printre care o persoana oarba si-a recapatat vederea in urma rugaciunilor facute in acest loc iar in anul 1995 copilul din municipiul Vaslui fiind mut si cu deficiente de auz in urma rugaciunilor parintelui staret, a inceput sa vorbeasca pentru prima data, chiar in timpul slujbei, martori fiind mai multi credinciosi. Prin suferintele primite, Parintele a plecat la DOMNUL, precum un inger si se va ruga mult mai mult pentru turma sa. Drum lin si odihna vesnica Parinte”, scrie un enorias pe pagina de facebook a manastirii.

Părintele stareț Antonie Jeflea a fost un bănățean care și-a găsit liniștea în mănăstirile Moldovei. Drumul spre călugărie l-a început la mănăstirea Secu, sub îndrumarea preafericitului părinte Cleopa. Mănăstirea l-a purtat în școală, după liceul sanitar urmând Seminarul Teologic, Facultatea de Drept și, apoi, Facultatea de Teologie. Fost secretar al mănăstirii Cetăţuia – Iaşi, părintele Antonie a fost trimis slujitor la Mănăstirea Giurgeni de la 1 iulie 1995, fiind numit stareț la 1 noiembrie 2000. În mănăstirile Moldovei el a descoperit sufletul cald și primitor al moldovenilor. „Sufletul omului este ca o cameră din casă pe timpul iernii. Dacă afară e frig și în casă cald – este bine, dar dacă frigul de afară pătrunde și în casă – nu putem trăi”, spunea părintele stareț Antonie Jeflea, în urmă cu 14 ani.
Așezământul monahal de la Giurgeni datează de la începutul secolului al XVIII-lea, când apare menționat documentar pentru prima dată ca fiind un schit construit în anul 1721, de câțiva călugări greci. Pe la jumătatea secolului XIX-lea, lăcașul de cult a fost transformat în schit de maici și, apoi, în mănăstire de maici. Actuala biserică a mănăstirii a fost construită în anul 1833, funcționând până în anul 1959, când a fost desființată de comuniști. Mănăstirea a rămas în paragină până în anul 1993 și a fost redeschisă în aprilie 1995. Cererea credincioșilor care au susținut reînființarea mănăstirii a fost acceptată de Episcopia Romanului și, la 1 iulie 1995, părintele Antonie Jeflea a fost trimis ca preot slujitor. Chiar din anul sosirii la mănăstire, părintele Antonie a început lucrările de restaurare și reconstrucție a mănăstirii.
Mănăstirea Giurgeni este recunoscută și căutată de credincioși pentru că adăpostește o icoană veche despre care se crede că înfăptuiește minuni. Icoana este îmbrăcată în argint și a fost dăruită bisericii la data de 6 august 1831, dovedindu-se, după cum spun localnicii, făcătoare de minuni. Se spune că cel de-al treilea ochi și cea de-a doua gură au apărut peste noapte, prin voie dumnezeiască, pe icoana deja pictată.

Părintele Antonie spunea că a fost martor al minunii chiar în anul sosirii sale la mănăstire, în anul 1995. „Era un copil de vreo șase ani, din Vaslui, mut din naștere. Părinții l-au adus la mănăstire și, la un moment dat, după slujba de maslu pe care am oficiat-o, copilul a rostit limpede primele cuvinte din viața lui, cerându-i mamei sale să-l ia în brațe și să-l ridice până la icoană pentru a o săruta”, povestea părintele Antonie.

Povestea a făcut înconjurul țării și oamenii au bătut drumul până la Giurgeni să ceară ajutor. Icoana nu are o dată de prăznuire, dar pelerinii o cinstesc la 6 august, data intrării icoanei în posesia mănăstirii, la hramul lăcașului de cult și la toate sărbătorile închinate Maicii Domnului.

Populare

Stiri din categoria: StiriEst Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.