Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Sindicatul Sanitas Suceava a decis: Va fi grevă generală în sănătate

Publicat

in

Sindicaliștii din domeniul sănătății au decis să declanșeze greva general, potrivit unor informații Digi24. Ei sunt nemulțumiți că deși salariile au crescut, nu sunt pe măsura speranţelor medicilor şi asistenţilor medicali. Sindicaliştii, care au avut luni o ședință, vor declanșa greva generală din cauza regulamentului de sporuri şi a legii salarizării.
Decizia de a declanșa greva generală la nivel național a fost luată în unanimitate.
Conform procedurilor, protestul va începe cu patru zile de pichetări, care vor avea loc pe 22, 24, 27 și 29 martie la sediile ministerelor Sănătății, Muncii, Finanțelor, dar și la sediul PSD.
În aprilie, va avea loc un miting la care vor participa în jur de 20.000 de angajați din sănătate, cu toții fiind nemulțumiți de regulamentul de sporuri și de legea salarizării.
Sorin SAIZU

Populare

Stiri din categoria: StiriEst Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.