Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Performanta calitatii la Primaria Vaslui

Publicat

in

Primăria Vaslui a lansat, miercuri, proiectul european ‘Sistem de management al performanţei calităţii’, în valoare de 400.000 lei, în cadrul căruia 50 de salariaţi care activează în diverse servicii ale administraţiei locale vor fi instruiţi în vederea îmbunătăţirii activităţii instituţiei, primarul Vasile Pavăl menţionând, totodată, că ‘nimeni nu trebuie să se teamă, dacă îşi face treaba şi respectă legea’.

‘Funcţionarul public este privit într-un anumit fel acum, iar eu le-am cerut mereu salariaţilor să îşi respecte atribuţiile de serviciu, astfel încât cetăţenii să nu aibă motive de nemulţumire. Este nevoie ca ei să fie mai pregătiţi, mai informaţi, astfel încât să putem face o administraţie performantă pe toate planurile. Perfecţionarea constantă a salariaţilor este necesară, iar rezultatele acestui proiect trebuie să se vadă în final în calitatea actului administrativ la nivel local’, a declarat, într-o conferinţă de presă, primarul municipiului Vaslui.
Potrivit acestuia, activitatea salariaţilor primăriei este analizată şi evaluată anual, angajaţii primind calificative pe baza cărora se face şi salarizarea.
‘În funcţie de aceste evaluări, oamenii pot rămâne sau nu în sistem, dar nimeni nu trebuie să se teamă, dacă îşi face treaba şi respectă legea’, a menţionat Pavăl.
Proiectul, ce se va derula pe parcursul a 18 luni, are o valoare de aproximativ 400.000 de lei şi este finanţat prin Programul Operaţional Capacitate Administrativă.

Populare

Stiri din categoria: StiriEst Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.