StiriEst
Botoşani: 32 de familii ale căror case au fost afectate de inundaţii au primit ajutoare de câte 5.000 lei
Peste 30 de familii din judeţul Botoşani ale căror locuinţe au fost afectate de inundaţiile din ultimele două luni au intrat, miercuri, în posesia a câte 5.000 de lei, reprezentând ajutoare financiare acordate de Guvern.
Prefectul Dan Şlincu şi directorul Agenţiei Judeţene de Prestaţii şi Inspecţie Socială, Sebastian Tocariu, au înmânat 32 de astfel de ajutoare, în valoare totală de 160.000 de lei, unor familii din cinci comune ale judeţului.
‘Banii, câte 5.000 de lei pentru fiecare beneficiar, reprezintă un sprijin pentru familiile ale căror imobile au fost afectate până într-un grad de 50%, inclusiv. Este vorba de 19 ajutoare pentru locuitorii comunei Copălău, nouă pentru comuna Coşula şi câte unul din comunele Mihai Eminescu, Băluşeni, Lunca şi Rădăuţi Prut’, a afirmat prefectul judeţului Botoşani.
Sumele, aprobate de Guvern în urma anchetelor sociale înaintate Ministerului Muncii de către Instituţia Prefectului şi AJPIS, au fost acordate în baza prevederilor HG 480/2018 privind acordarea unor ajutoare de urgenţă pentru sprijinirea familiilor afectate de inundaţiile din perioada iunie-iulie 2018.
Şlincu le-a recomandat beneficiarilor să recurgă la încheierea unei asigurări obligatorii pentru locuinţe, pentru a putea beneficia de un sprijin financiar mai mare, în cazul unor calamităţi.
‘Până la urmă, plătim până într-o sută de lei pe an prima de asigurare, dar măcar avem certitudinea că vom fi sprijiniţi în caz de calamităţi. Cât despre banii pe care îi primiţi astăzi, sper să vă fie de folos pentru reparaţiile necesare. Banii v-au fost alocaţi în urma anchetelor sociale care au fost elaborate de specialişti’, a adăugat Dan Şlincu.
Instituţia Prefectului şi AJPIS au solicitat Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale 43 de ajutoare de urgenţă pentru persoanele afectate de inundaţii, fiind aprobate până acum 41 de ajutoare în valoare de 250.000 de lei.
Mihaela SIMA
-
Știri Vasluicu o săptămână in urmaMilitar resuscitat de două ori, lăsat să moară la spitalul din Huşi! “Nu e nici mama, nici tata, nu am ce sa-i fac!”
-
Știri Vasluicu o săptămână in urmaScandal sângeros în Bârlad. Bătaie între zeci de tineri, un bărbat înjunghiat și transportat de urgență la spital
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaFrica din interiorul ISU Vaslui: subaltern filmat la stația GPL, șefii tac, iar angajații se tem de răzbunare
-
Știri Vasluicu 6 zile in urmaȘoferiță din Bârlad, reținută după ce a fost prinsă băută la volan pe DN 24
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaNoaptea accidentelor pe șoselele din Vaslui. 9 mașini făcute zob, patru oameni au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaTragedie la Focșeasca: doi frați ieșiți la joacă au murit înecați sub gheață. Tatăl, disperat, nu are bani să-și îngroape copiii
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaTroiță furată la intersecția Deleni – Mănăstirea Moreni. Hoții, surprinși de camerele de supraveghere
-
Știri Vasluicu o săptămână in urmaDosarul Bogos explodează: ancheta se apropie de vârful puterii

