Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Rezultate alegeri: Iohannis a invins-o pe Dancila. PNL castiga alegerile si la sate

Publicat

in

Sondaj IRES: Klaus Iohannis 67%, Viorica Dăncilă 33%,

La primul tur al alegerilor prezidențiale,  în județul Vaslui, PNL a câștigat alegerile, fiind urmat la mică distanță de PSD. Astfel, candidatul Klaus Iohannis a obținut 32,84 la sută din totalul voturilor exprimate, adică 48034 de voturi, urmat pe locul doi, la foarte mică distanță de candidatul PSD, Viorica Dăncilă cu 31,87 la sută (46618 voturi). Pe locul trei s-a clasat Dan Barna cu 12,4 la suta din voturi (17604), iar pe locul patru s-a clasat Mircea Diaconu cu un procent de 9,7 la suta (13270 de voturi). 

536 de secţii de votare au fost deschise pe raza judeţului Vaslui, unde au fost aşteptaţi la urne 417.689 de cetăţeni.

Cele mai mutle secţii au fost organizate în Vaslui, 71 alte 46 fiind la Bârlad şi 20 la Huşi. O prezenţă mai ridicată la vot s-a înregistrat în judeţele Ilfov (63,13%), Cluj (59,20%) şi Sibiu (53,76%). O prezenţă mai redusă la urne a fost în judeţele Vaslui (35,47%), Covasna (37,02%) şi Satu Mare (37,69%).

Sorin SAIZU

Populare

Stiri din categoria: StiriEst Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.