StiriEst
Ninsoarea de la final de an a găsit autorităţile nepregătite
Prima ninsoare serioasă din acest sezon a luat din nou autorităţile prin surprindere. Viscolul puternic a dat peste cap traficul în Botoşani, unde chiar şi utilajele de dezăpezire au rămas blocate în troiene. Probleme au fost şi pe şoselele din Iaşi şi Suceava. O gravidă a ajuns în ultimul moment la spital.
Pe un viscol puternic, poliţiştii, pompierii şi drumarii s-au luptat timp de o oră să scoată din nămeţi o maşină de teren, blocată pe un drum din Botoşani.
Între timp, şi maşina Poliţiei a rămas înzăpezită. Doar freza a reuşit să tracteze cele două autoturisme. Judeţul Botoşani a fost cel mai afectat de viscol. Trei mii de oameni au rămas izolaţi în comuna Dângeni.
Grav este că, până acum, pentru drumurile naţionale din judeţul Botoşani nu există contracte de deszăpezire. Aşa că circulaţia rutieră a fost paralizată în mai multe zone, până au venit utilaje din judeţele vecine. Patru maşini au rămas înzăpezite şi nouă oameni au avut nevoie de ajutorul pompierilor.
DORINA LUPU, ISU Botoşani: Interventiile au fost ingreunate de startul mare de zapada care masura pe alocuri si un metru si jumatate dar si vantul puternic care viscolea zapada.
ALEXANDRU COLBU, prefectul judeţului Botoşani: Pe langa utilajele pe care le aveam noi in doare am mai primit de la Suceava, Iasi si Vaslui.
Din cauza viscolului puternic, o tânără însărcinată din Iaşi, în travaliu, a fost preluată în ultima clipă de ambulanţă. Medicii au reuşit să ajungă la ea doar după intervenţia unui utilaj de dezăpezire.
În Dâmboviţa, două femei care s-au aventurat cu maşina pe Transbucegi, drum închis pe timpul iernii, au sunat la 112 după ce au rămas blocate în troiene. Trei copii erau cu ele. Salvatorii s-au luptat două ore să scoată bolidul din zăpadă.
Roxana DURLEA
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaUPDATE: Accident mortal pe DN 24, la Ciortești. Doi cunoscuți oameni de afaceri din Vaslui implicați: unul a murit, soția însărcinată preluată de elicopterul SMURD
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaFamilia lui Sorin Iacob vorbește despre un accident care „se putea evita”, în timp ce ancheta continuă. Mesajul surorii lui Sorin, între suferință și acuzații
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaUrsachi pune lacăt pe banii europeni. ISU Vaslui riscă să piardă 6 milioane lei după ce șefa Prevenirii contestă calitatea lucrărilor de la sediul din Bârlad
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaDepășire mortală între doi afaceriști pe DN 24. Ce s-a întâmplat în ultimele secunde înainte ca Audi-ul să intre pe contrasens
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaFacturi uriașe la apă, șantiere scăpate de sub control. Lucrări periculoase la Aquavas, au apărut alunecările de teren- VIDEO
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaTragedie cumplită după accidentul de la Ciortești. Au murit Sorin Iacob, soția sa și bebelușul nenăscut. Vlad Ciuburciu este internat la Iași
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaImpact violent în Bârlad. A pierdut controlul volanului și a aruncat o mașină parcată direct în gard
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaMihai Barbu rămâne sub control judiciar, iar „echipa de la ferma lui Bogos” intră pe lista DNA. Arcăleanu și viceprimarul Bulumac, chemați la audieri

