StiriEst
Imagini cumplite după ce avionul cu 176 de oameni s-a prăbuşit în Iran -VIDEO
Mai multe companii aeriene au decis, în această dimineaţă, să evite spaţiul aerian al Iranului, după atacurile cu rachete asupra bazelor militare americane din Irak.
Sinagapore Airlines a anunţat, astăzi, că zborurile companiei din Europa au fost redirecţionate astfel încât să evite spaţiul iranian.
De asemenea, compania a explicat că monitorizează atent situaţia din Iran şi că va efectua schimbări ale zborurilor, dacă va fi necesar.
EVA Air, compania aeriană din Taiwan, a anunţat că avioanele sale cu rute europene au început să evite spaţiul aerian din Iran pentru siguranţa pasagerilor săi.
Malaysia Airlines a anunţat, printr-o infomare de presă, că va evita spaţiul aerian din Iran, notează CNN.
Atât EVA Air şi Malaysia Airlines au adăugat că avioanele lor nu operează nici în spaţiul aerian din Irak.
În Statele Unite ale Americii (SUA), Administraţia Federală de Aviaţie a emis o interdicţie pentru avioanele civile de a opera în spaţiile aeriene din Irak, Iran, Golful Persic şi Golful Oman.
Majoritatea companiilor aeriene americane, inclusiv American Airlines şi Delta, nu operează zboruri deasupra Iranului în prezent.
Deciziile companiilor aeriene vine după ce două baze militare americane din Iral au fost atacate, noaptea trecută, cu rachete balistice, de Iran, în semn de răzbunare pentru asasinarea generalului Qasem Soleimani.
Imagini cumplite au fost filmate la câteva secunde după ce avionul cu 176 de oameni s-a prăbuşit în Iran. Flăcări peste tot au izbucnit în zona unde avionul a lovit pămânutul şi a luat foc. Victimele sunt de şapte naţionalităţi şi nu există niciun supravieţuitor. Echipele de salvare iraniene au găsit cutia neagră a avionului Boeing 737, al companiei Ukraine International Airlines, prăbuşit miercuri dimineaţă în apropierea aeroportului din Teheran, a anunţat postul public de radio iranian, citat de Reuters.
Un avion Boeing 737-NG al companiei Ukraine International Airlines s-a prăbuşit miercuri, la scurt timp după decolarea de pe aeroportul Imam Khomeini din Teheran. Aparatul de zbor a căzut în apropierea aeroportului şi a fost cuprins de flăcări.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat că toate cele 176 de persoane aflate la bordul avionului Boeing 737-800 prăbuşit în Iran au decedat. În aeronavă erau 167 de pasageri şi 9 mebri ai echipajului. Cele 176 ce victime sunt de 7 naţionalităţi: 82 iranieni, 3 britanici, 11 ucrineni, 63 canadieni, 10 suedezi, 4 afgani şi 3 germani.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaDe pe capota DNA, direct pe scena „excelenței”: premiul unui șef crescut la umbra lui Buzatu
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaAsistentă de la SJU Vaslui, moarte fulgerătoare după tura de noapte. Mesajul ei despre epuizare cutremură acum unitatea sanitară
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaSe spune că dacă nu muncești azi, nu ai spor tot anul. Mit sau adevăr? – explică părintele Alexandru Brăescu, Parohia Docani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaCum este ținut Tătaru departe de pacienți: o hârtie veche, fluturată prin oraș ca „interdicție de la instanță”
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaCiupilan face legea… praf! Prefectura îi dă peste nas primarului din Huși
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaPSD Vaslui amenință coaliția: „Fără Bolojan sau ieșim de la guvernare”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaCiupilan, surprins în “profundă reflecție” la Bacău. Somn strategic pentru economia și dezvoltarea Hușului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaLumină de Paști pentru sărmani de la Episcopie, nepăsare de la Consiliul Județean. Pe Trifan nu îl doare de oamenii amărâți

