StiriEst
Scandal la ISU! Fostul sef nu a predat comanda.“Vom sparge usa si vom lua documentele”
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2020/02/6ABC1C65-EFD6-4954-B793-B99D0C83C65C.jpeg)
Cu toate ca Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Vaslui are de cateva saptamani un sef nou, procesul de predare-primire a comenzii nu s-a facut pana astazi. Si asta din cauza fostului inspector sef. Nervos ca a ramas fara functie si obligat sa se pensioneze, fostul sef ar fi refuzat sa participe la predarea comenzii catre noul conducator. La ISU Vaslui a fost imputernicit pentru o perioada de 6 luni Mihai Ciprian Mitrea. Venit de la Neamt, Mitrea nu a apucat sa discute prea multe cu cel care a condus ISU. Acesta nu a predat niciun document si a plecat in concediu. Cum termenul limita este la finalul acestei saptamani, angajatii de la ISU trebuie sa ia masuri. De la IGSU li s-a teansmis sa sparga usa dulapului cu documentele pe care ar fi trebuit sa le predea fostul inspector sef. Va fi organizat si un ceremonial de predare -primire a comenzii la ISU Vaslui, ceremonial la care vor participa doi reprezentanti de la IGSU, dar din cate se pare nu va participa si fostul inspector sef. Sau cel putin nu si-a anuntat prezenta pana acum. “Vom sparge usa, vom face proces verbal cu martori”, au spus cei de la ISU. În ultima perioadă pompierii s-au plâns că turele de lucru sunt prea dese, timpul de odihnă prea scurt, iar orele suplimentare nu le -au fost remunerate. Nu le-au fost remunerate lor, în cazul șefului ISU Vaslui, regula nu era valabilă. Altfel spus, “proștii” munceau, șmecherii stateau la odihna și încasau. Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă se confruntă cu un deficit de personal, rezultat, în parte, al restructurării din ultimii ani, dar şi datorită faptului că foarte multe cadre au ieşit la pensie sau au ieşit de bună voie, pentru că motivația financiară nu mai exista, iar locurile libere nu au mai fost completate. La ISU se muncește mult, dar plata nu este pe masură. Pompierii au adunat un număr uriaș de ore suplimentare, dar ce să vezi, conducerea ISU nu a vrut să le plătească. Unele voci din cadrul instituției au afirmat că ar fi încasat bani pentru ore suplimentare fostul șef și… cam atât.
Mihaela SIMA
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise