Știri Vaslui
Un angajat al DSVSA a murit de COVID. “Am pierdut un coleg bun!”

Colectivul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Vaslui anunță cu deosebită tristețe fulgerătoarea trecerea în neființă în seara zilei de 23.07.2020 a colegului nostru DRAGOȘ ROTARU. Nimeni nu este întrebat când dorește să plece din această lume. A plecat prea devreme, lăsând în urmă numai tristețe și durere. Fie ca bunul Dumnezeu să poată alina durerea familiei îndoliate și să-i odihnească sufletul!
Am pierdut un coleg bun, un războinic, cu inima mare care nu precupețea nici un efort să sară în ajutor, un caracter vulcanic dar cu suflet de aur. Un om deosebit care ne-a umplut existența de entuziasmul său molipsitor.
S-a născut la 26.08.1974. Peste o lună ar fi împlinit 46 de ani. Doar 46.
La D.S.V.S.A. Vaslui a fost angajat, începând cu anul 2000,în Cadrul Laboratorului Sanitar Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor cu întreruperi, timp în care lucrat ca asistent veterinar la Grădina Zoologică, unde și-a desăvârșit meseria și dragostea pentru animale.
În anul 2009, a finalizat cursurile UNIVERSITĂȚII BIOTERRA din București, Facultatea de CONTROLUL ȘI EXPERTIZA PRODUSELOR ALIMENTARE, unde a urmat și cursurile de master.
Începând cu anul 2013, transferat în cadrul D.S.V.S.A. Vasluidin cadrul Laboratorului Sanitar Veterinar Județean, a activat în mai multe compartimente: Serviciul de Control Oficial Siguranța Alimentelor, Serviciul Antifraudă, iar, din anul 2018, până în prezent, în cadrul Circumscripției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Bârlad 2 ( Piața Mică).
Căsătorit, cu două fete, Andreea de 22 de ani, studentă care tocmai anunța cu mândrie înscrierea la master și Elena de 14 ani,elevă. Pierderea lor este enormă. Pentru Dragoș, fetele lui erau lumina ochilor. Ne rugăm ca Bunul Dumnezeu să mângâie sufletele celor rămași nemângâiaţi de tragica despărţire.
Cu sufletul înlăcrimat de vestea dispariției bunului nostru coleg, copleșiți de durere, ne exprimăm regretele eterne.
DRAGOȘ, îți dorim zbor lin spre Împarația Luminii celei Veșnice.
Dumnezeu să te odihnească în pace!
Colectivul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Vaslui
Colegii din cadrul CSVSAO Barlad 2.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră