Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Când se vor întoarce elevii la şcoală în format fizic! Anunţul autorităților

Publicat

in

Într-o conferinţă de presă susţinută în cursul zilei de 26 aprilie 2021, ministrul Sănătății, Sorin Cîmpeanu a abordat mai multe subiecte printre care şi reluarea școlii de către elevi. Conform declaraţiilor făcute de ministru, elevii se vor întoarce la şcoală în format fizic de pe data de 5 mai 2021.

În altă ordine de idei, ministrul Sănătăţii a explicat că a fost propusă extinderea anului şcolar dar solicitarea nu a fost acceptată de Guvern.

Elevii vor începe şcoala în format fizic de pe data de 5 mai 2021

Conform declaraţiilor făcute de ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, elevii se vor întoarce în fizic la scoala începând cu data de 5 mai 2021. Acesta a mai explicat faptul că s-a propus extinderea anului şcolar cu 2 săptămâni dar nu a fost acceptată. În altă ordine de idei, ministrul a menţionat şi faptul că trebuie rezolvată metoda de testare non-invazivă de testare

„Am propus extinderea anului școlar cu două săptămâni și nu a fost acceptată. Atunci am rămas cu o săptămână. Dacă la o săptămână a fost o problemă, îmi imaginez cum e la o lună. În comitet am făcut această propunere de a testa elevii. Am făcut și o solicitare către Ministerul Sănătății. Multe școli apelează la metoda noninvazivă. Ele trebuie validate ulterior prin teste PCR. E vorba de elevii care prezintă simptome.

Guvernul o să decidă.

INSP nu le-a avut în metodologie. Elevii o să revină la școală în 5 mai, cu excepția celor din școli terminale. Ideal ar fi să fie rezolvată până la începutul școlii”, a spus Sorin Cîmpeanu, în cadrul unei conferințe de presă.

Populare

Stiri din categoria: StiriEst Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.