Știri Vaslui
Pechezitii la persoane banuite de braconaj. Iata ce au gasit politistii!

Ieri, 24 august, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Vaslui și ai Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad, au efectuat 16 percheziții domiciliare, în județul Vaslui, la persoane bănuite de braconaj cinegetic și nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Au fost puse în executare 14 mandate de aducere.
Din cercetări a reieșit că, în anul 2021, persoanele bănuite ar fi practicat vânătoarea fără a deține autorizații de vânătoare, cu încălcarea prevederilor legii vânătorii și a protecției fondului cinegetic și fără a respecta prevederile legale privind regimul armelor, componentelor esențiale și al munițiilor.
În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate 21 de arme, peste 700 de elemente de muniție (cartușe de vânătoare și de tir sportiv, de diferite calibre), 6 dispozitive pentru vedere nocturnă, 6 trofee de vânătoare și articole pirotehnice.
Cercetările sunt continuate pentru administrarea probatoriului și stabilirea cu exactitate a activității infracționale a persoanelor bănuite.
La activități, au participat și jandarmi ai Inspectoratului de Jandarmi Județean Vaslui, precum și polițiști de frontieră ai Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Vaslui.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră