Conecteaza-te cu noi

Știri Vaslui

Tanar prins la vama cu certificat de vaccinare fals

Publicat

in

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Albiţa efectuează cercetări în privinţa unui tânăr cu dublă cetăţenie, română şi R. Moldova, care a prezentat autorităţilor competente un certificat de vaccinare împotriva Covid-19 emis în Republica Modova, care nu corespunde realităţii.

În data de 20 septembrie a.c., în jurul orei 02.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa-I.T.P.F. Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a intra în ţară, pasager într-un autocamion, un bărbat cu dublă cetăţenie română şi R. Moldova, în vârstă de 33 de ani. Cu ocazia formalităţilor, tânărul a prezentat autorităţilor competente alături de documentele personale de identitate şi un certificat de vaccinare împotriva Covid-19, emis în R. Moldova. Având suspiciuni cu privire la autenticitatea documentului, au fost efectuate verificări suplimentare, ocazie cu care s-a constatat că documentul în cauză nu corespunde realităţii.

Cu privire la cele constatate, tânărul a declarat că a obţinut certificatul de vaccinare împotriva Covid-19 prin intermediul unei persoane din R.Moldova, ale cărei date nu le cunoaşte.

În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de uz de fals şi complicitate la fals material în înscrisuri oficiale, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.

Populare

Stiri din categoria: Știri Vaslui Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.