Conecteaza-te cu noi

Știri Vaslui

Ignatie: Doamne, ai grijă de toate sufletele celor care iau calea pribegiei, copii, tineri și bătrâni, pentru a scăpa de furia tancului și de întunericul morții

Publicat

in

Războiul din Ucraina mobilizează o lume întreagă. Adevăratele drame se scriu în războiul ruso-ucainean. 

Preasfințitul Părinte Ignatie afirmă că “în aceste zile de război, Hristos Se identifică cu refugiații. În Evanghelie, Însuși Hristos ne spune: „străin am fost și M-ați primit”, adică „refugiat am fost și M-ați primit”.

Ignatie mai susține că “ar fi minunat dacă Patriarhul Kiriil ar avea curajul și statura morală ale Sfântului Filip al Moscovei, care, la slujba din Duminica Crucii a Postului Mare din 1568, nu a vrut să îl binecuvânteze pe țarul Ivan cel Groaznic, denunțând public, în fața credincioșilor, fărădelegile și omorurile comise de acest țar diabolic.

„Țarul” vremurilor noastre este „pravoslavnicul” de la Kremlin, care ucide, fără pic de mustrare de conștiință, pe frații săi ortodocși ucraineni.

Patriarhului Kirill îi revine îndatorirea de păstor al ortodocșilor ucrainieni să amendeze asemenea atrocități, salvând mii de vieți de la exil și moarte, punându-și, ca păstor, viața pentru oile sale. În locul loialității discutabile față de Kremlin, să-și asume duhul profetic al rostirii adevărului, ca formă de dragoste față de credincioșii săi și ca indignare față de violarea suveranității unui popor de către puteri politice meschine.

Doamne, ai grijă de toate sufletele celor care iau calea pribegiei, copii, tineri și bătrâni, pentru a scăpa de furia tancului și de întunericul morții”.

Populare

Stiri din categoria: Știri Vaslui Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.