Conecteaza-te cu noi

Știri Vaslui

Proteste ale membrilor şi simpatizanţilor  AUR împotriva  preţurile la energie şi alimente  

Publicat

in

Membri şi simpatizanţi ai partidului AUR s-au adunat, duminică, în câteva oraşe din ţară pentru a protesta împotriva măsurilor luate de Guvern în ultima perioadă.

În municipiul Vaslui, aproximativ 150 de membri şi simpatizaţi ai AUR au participat în Piaţa Centrului Civic la protestul organizat de reprezentanţii formaţiunii politice.

Deputatul AUR de Vaslui, Raisa Enachi, a vorbit despre creşterea preţurilor la alimente şi servicii.

„Suntem aici pentru facturile aberante care cresc de la o zi la alta, pentru preţurile mari. (…) Ce facem cu aceste facturi? Doamna Ursula, la şedinţă, pe 14 septembrie, ne-a spus să dăm facturile la Moscova. Ce are Moscova cu noi? Noi suntem în Uniunea Europeană, noi ne dorim să trăim liber la noi acasă. Noi ne dorim să mâncăm produsele noastre, nu impuse de ei. Da, suntem de acord să fim o Uniune Europeană, dar să nu uite că fiecare ţară are tradiţia, are poporul său”, a declarat Raisa Enachi.

Participanţii la protest au scandat lozinci împotriva Guvernului şi au afişat pancarte cu mesaje ca: „Virgil de la Energie va intra la puşcărie!”, „Coaliţia din România a legalizat hoţia!” sau „Simion în România câştigă preşedinţia!”, cerând demisia Executivului.

Populare

Stiri din categoria: Știri Vaslui Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.