Știri Vaslui
548 de ani de la Bătălia de la Podul Înalt! Prefectul Daniel Onofrei: Avem datoria sacră să păstrăm și să promovăm valorile pe care ni le-a lăsat Ștefan cel Mare

10 ianuarie 1475 – 548 de ani de la victoria lui Ștefan cel Mare la Podul Înalt-Vaslui!
Ştefan cel Mare a fost evocat în centrul civic al municipiului Vaslui, începând cu ora 10, cu prilejul împlinirii a 548 de ani de la bătălia câştigată de marele domnitor la Podul Înalt.
Manifestarea a cuprins un ceremonial militar și religios, o evocare a evenimentului istoric, depuneri de coroane la statuia lui Ștefan cel Mare și o paradă militară.
Prefectul județului Vaslui, Daniel Onofrei, a afirmat că Bătălia de la Podul Înalt esre considerată una din cele mai mari victorii ale creștinilor în fața unei armate islamice.
“Această victorie i se datorează marelui domnitor Ștefan cel Mare și Sfânt, un domnitor ai cărui urmași suntem noi toți. De aceea, avem datoria sacră să păstrăm și să promovăm valorile pe care ni le-a lăsat drept moștenire Ștefan cel Mare și să ne mândrim cu istoria noastră.
Ștefan cel Mare a fost una dintre cele mai emblematice personalități din istoria românească, un bun ambasador și un negociator strălucit, un luptător, un mare patriot și un conducător de excepție. Cultura noastră și religia creștin-ortodoxă au fost puternic susținute de domnitorul Ștefan cel Mare, o icoană a nemului nostru.
Așa cum Ștefan și-a iubit țara și a luptat pentru ea, la fel trebuie sa facem și noi, urmașii lui.
Ştefan cel Mare rămâne un model de rezistență al acestui popor, un exemplu de integritate moral-creştină și de unitate”, a declarat prefectul.




-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră