Știri Vaslui
Doua drumuri judetene, inchise! Prefectul solicita primarilor sa monitorizeze atent situatia din judet

Circulația rutieră a fost închisă pe două drumuri județene, din cauza ninsorii viscolite. Au fost mai multe misiuni, în cursul zilei de sâmbătă, 28 ianuarie.
Județul Vaslui se află până duminică, 29 ianuarie, ora 10:00-sub o avertizare COD GALBEN de vreme rea, cu ninsoare, viscol și intensificări ale vântului.
Angajații de la Secția de Drumuri Naționale sunt la datorie și intervin acolo unde apar probleme astfel încât participanții la trafic să circule în condiții de siguranță. Potrivit prefectului județului Vaslui, Daniel Onofrei, pe toate sectoarele de drum național din județul Vaslui și pe Drumul European 581, se circulă, dar în condiții de iarnă.
La această oră sunt închise două drumuri județene:
DJ 284 Arsura – Ghermănesti;
DJ 244 K Tanacu – Vinețești;
Viscolul îngreunează intervenția utilajelor de deszăpezire, în respectivele zone.
“Fac apel la cetățeni să nu pornească la drum în următoarele ore decât în cazuri de extremă necesitate
Prioritatea noastră rămâne siguranța oamenilor, a tuturor participanților la trafic.
În cazul în care apar operațiuni de deszăpezire mai speciale, beneficiem și de sprijinul unui grup off-road.
Solicit în continuare tuturor membrilor CJSU dar și primarilor să se implice serios pentru a preîntâmpina situațiile neplăcute cauzate de ninsori, viscol și temperaturile scăzute.
La acest moment, Secția de Drumuri Naționale Vaslui are în stocuri 2900 de tone de sare şi 1200 de tone de nisip”, a declarat Daniel Onofrei.
Situația este în dinamică, iar evoluția acesteia va fi atent monitorizată pentru dispunerea imediată a măsurilor care se impun, astfel încât situațiile de urgență înregistrate să fie gestionate în mod eficient.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Panică și isterie în Vaslui: firmele primesc notificări de mobilizare pentru război fără nicio explicație oficială
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Chermeza de la IPJ Vaslui: Polițiști, procurori, politicieni… și Jokerul Gologan de la CJ!
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Haos la Spitalul Huși: Asistentele au fost amenințate cu tăierea salariilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Bullying-ul protejat cu sutana unui preot: Cum ascunde conducerea Școlii Constantin Parfene un caz revoltător de umilire publică a unei eleve
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ALARMĂ ÎN POSTUL PAȘTELUI! Pește infestat cu paraziți, retras de la vânzare în județul Vaslui!
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
„I-AM DAT ȘPAGA… CĂ AȘA AM AUZIT!”Bomba care dinamitează dosarul Buzatu!
-
Bursa zvonurilorcu 4 săptămâni in urma
Lăutarul Liberal și Grăsanul Lichidat. Politica liberală, în Orașul Viilor, a luat-o razna de tot- BURSA Zvonurilor
-
Stiri Moldovacu 4 săptămâni in urma
O mamă a fost de acord ca fiicele ei, de 14 și 15 ani, să fie violate de concubinul său. Femeia ar fi asistat la unul dintre abuzuri