Stiri Moldova
Premierul Nicolae Ciucă și fostul ministru al Sănătății, în vizită la Iași-FOTO
Premierul Nicolae Ciucă însoțit de fostul ministru al Sănătății Nelu Tătaru, în vizită la Spitalul de Copii „Sf. Maria” din Iași.
Prezenți la eveniment au fost și președintele CJ Iași, Costel Alexe, deputat PNL de Iași, Alexandru Muraru, senatorul Liviu Brătescu, dar şi alți politicieni ieșeni.
Aceștia au efectuat o vizită și la Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, arhiepiscop al Iaşilor, dar şi la Societatea Comercială Antibiotice SA.
Premierul Nicolae Ciucă a declarat cu ocazia vizitei la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii „Sf. Maria”, că infrastructura spitalicească din România are nevoie de investiţii şi de dotări la cele mai înalte standarde.
„Infrastructura spitalicească din România are nevoie de investiţii şi de dotări la cele mai înalte standarde. Recent, au fost semnate contracte de finanţare pentru opt din cele 27 de unităţi medicale sau spitale publice care vor fi unele construite, altele renovate şi dotate prin finanţare consistentă de peste 2 miliarde de euro asigurată din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă. Sunt investiţii aşteptate de noi toţi pentru că cetăţenii au nevoie de servicii medicale de calitate şi spitale mai sigure”, a adăugat premierul Nicolae Ciucă.
Premierul a efectueat marţi o vizită de lucru în Iaşi. După deplasarea de la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii „Sfânta Maria”, a participat la inaugurarea Amazon Campus în Complexul de birouri Palas Campus din Iaşi.
“Am participat astăzi, alături de premierul României Nicolae Ionel Ciucă, ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru, ambasadoarea SUA în România, Kathleen Ann Kavalec, miniștri, oficiali guvernamentali, colegi și reprezentanți ai administrației publice locale la inaugurarea Complexului de birouri Palas Campus Iași, o investiție impresionantă.
S-au investit 120 milioane euro în campusul de la Iași în care vor lucra între 3.000 – 5.000 de angajați, dar și 70 milioane euro în dotări, fiind cel mai mare complex de birouri din România.
Acestea sunt modele de bune practici și reprezintă investiții pentru viitor”, a declarat fostul ministru al Sănătății Nelu Tătaru.
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaMilitar resuscitat de două ori, lăsat să moară la spitalul din Huşi! “Nu e nici mama, nici tata, nu am ce sa-i fac!”
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaScandal sângeros în Bârlad. Bătaie între zeci de tineri, un bărbat înjunghiat și transportat de urgență la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaFrica din interiorul ISU Vaslui: subaltern filmat la stația GPL, șefii tac, iar angajații se tem de răzbunare
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaȘoferiță din Bârlad, reținută după ce a fost prinsă băută la volan pe DN 24
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urmaTragedie la Focșeasca: doi frați ieșiți la joacă au murit înecați sub gheață. Tatăl, disperat, nu are bani să-și îngroape copiii
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaDosarul Bogos explodează: ancheta se apropie de vârful puterii
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urmaScene șocante la Puiești. Tânăr găsit înjunghiat pe marginea drumului, în stare gravă
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urmaTragedie fără margini: tată și fiu din Vaslui au murit după ce s-au aruncat de pe un bloc cu zece etaje, la Arad

