Conecteaza-te cu noi

Știri Vaslui

Lupta internă din PSD continuă! Primarii convocați la o nouă ședință la care ar putea ajunge și Dan Marian

Publicat

in

Într-un climat tensionat în interiorul Partidului Social Democrat (PSD), deputatul Adrian Solomon pare hotărât să nu renunțe în lupta pentru preluarea șefiei partidului. Sprijinit de Farmazon și de deputatul Eduard Popica, Solomon caută acum să își consolideze poziția prin obținerea susținerii primarilor din PSD. Gașca din PSD vrea să pună mâna pe șefia partidului cu orice preț. Deputatul Adrian Solomon nu știe ce să mai facă astfel încât să îi convingă pe primari să treacă de partea sa și să îl susțină să ajungă președinte în locul coruptului Dumitru Buzatu. După ce a adunat primarii social democrați la o ședință la sediul partidului în urmă cu două săptămâni și i-a păcălit că îi va duce la București la o discuție cu președintele PSD Marcel Ciolacu, Solomon vrea să se întâlnească din nou cu edilii. Primarul din Șuletea le-a lansat acestora o invitație pe grupul de whatsapp al PSD și i-a convocat la căminul cultural din comună, la discuții despre viitorul partidului. Deși unele voci susțin că aceasta este clar o nouă manevră de manipulare, Solomon speră să câștige încrederea primarilor și să îi convingă să îl susțină. Este evident că lupta internă din PSD se intensifică, iar Adrian Solomon nu dorește să fie exclus din competiția pentru șefia partidului.

Primul care a răspuns prezent a fost primarul din Murgeni, Eduard Cazacu. Acesta este un susținător înfocat al șpăgarului Dumitru Buzatu. Cu numai câteva zile înainte de a fi prins de procurori cu geanta de bani primită de la Farmazon, Cazacu era lipit de baronul PSD. Primarul din Murgeni îl însoțea peste tot. Prezența lui constantă alături de Dumitru Buzatu sugerează o apropiere strânsă între cei doi și ridică întrebări cu privire la posibile conexiuni corupte. De asemenea, edilul derulează lucrări în oraș cu firma lui Emil Savin, lucrări despre care cetățenii spun că sunt făcute de mântuială. 

La ședință ar putea ajunge și Dan Marian

Primarilor li s-a mai transmis că la ședința de la Șuletea va fi prezent și deputatul Adrian Solomon, dar și Ciprian Trifan, principalul său rival la șefia PSD, cel pe care Farmazon îl vrea scos din cărți. O dorință similară au și Ioan Ciupilan și Dan Marian. Unii primari susțin că ar urma să vină și Dan Marian, proaspătul lor coleg, adus în PSD pe furiș de președintele interimar Dragoș Benea, în cârdășie cu primarul Ciupilan de la Huși. Rămas fără partid și refuzat de PNL, Dan Marian vrea cu orice preț să candideze la funcția de președinte al Consiliului Județean din partea PSD. Primarii PSD dezaprobă asocierea PSD cu Marian și de asemenea critică racolarea primarilor de pe la alte partide. “Noi nu avem bani pentru plata salariilor, nu știm cu ce vom plăti utilitățile, conturile sunt goale. Nimeni nu spune nimic despre asta. Solomon vrea președinte, Ciupilan vrea președinte, Dan Marian vrea și el. Deputații noștri cu ce ne-au ajutat până acum, noi cum supraviețuim în perioada următoare? Nu se aude nimic de nicio rectificare, am fost mințiți că mergem la București să vorbim cu președintele Ciolacu și să ne exprimăm opinia”, declară revoltați primarii PSD. 

Populare

Stiri din categoria: Știri Vaslui Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.