Conecteaza-te cu noi

Știri Vaslui

Lovitură decisivă pentru Dumitru Buzatu, baronul PSD. Decizia judecătorilor este definitivă

Publicat

in

Dosarul mitei în cazul lui Dumitru Buzatu nu va fi strămutat. Decizia este una definitivă. Curtea de Apel Iaşi a respins, marţi, solicitarea de strămutare a dosarului fostului preşedinte al Consiliului Judeţean şi lider al PSD Vaslui.

„În baza art. 74 Cod procedură penală respinge, ca nefondată, cererea formulată de petentul Buzatu Dumitru, privind strămutarea judecării cauzei ce formează obiectul dosarului nr. 2562/89/2023/a1 înregistrat pe rolul Tribunalului Vaslui. În baza art. 275 alin. 2 Cod procedură penală obligă petentul Buzatu Dumitru la plata sumei de 200 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat”, conform deciziei instanţei.

Dumitru Buzatu, prins în flagrant de DNA, cu mita în portbagajul mașinii

Amintim faptul că Dumitru Buzatu a fost prins în flagrant de procurorii anticorupţie, în septembrie 2023. Atunci el a primit 1,25 milioane de lei drept mită pentru a favoriza o firmă să obţină un contract. Anchetatorii a găsit banii în portbagajul maşinii fostului preşedinte al CJ Vaslui. Acesta i-ar fi primit într-un restaurant.

Prin urmare, procurorii DNA au dispus trimiterea în judecată a fostului preşedinte al Consiliului Judeţean Vaslui. Dosarul a fost transmis spre judecare Tribunalului Vaslui, cu propunere de a se menţine măsurile preventive şi asigurătorii dispuse în cauză. Dumitru Buzatu se află în aceste momente în arest preventiv, la Penitenciarul Vaslui.

Populare

Stiri din categoria: Știri Vaslui Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.