Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Traseismul politic – o formă de slugărnicie fără rușine

Publicat

in

Edilul municipiului Bârlad, Dumitru Boroș, este membru oficial al PSD. El și gașca sa de slujitori. Adică toate acele personaje care nu și-au găsit locul în PNL și au plecat după portbagajul cu bani. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă organizată la sediul partidului acolo unde au fost prezenți și o parte din consilierii locali care au decis să se alăture social-democraților. Primarul traseist Dumitru Boroș și senatorul anonim Iulian Bîca s-au declarat oficial susținători ai partidului condus de Dumitru Buzatu, baronul arestat după ce a luat un portbagaj de bani drept șpagă. 

Într-un joc al intereselor personale și al lipsei de principii se desfășoară traseismul politic, un fenomen ce arată lipsa de coloana vertebrală a unora dintre politicienii noștri. Primarul municipiului Bârlad, Dumitru Boroș, și gașca sa de slujitori au făcut un salt către PSD, un partid care îi critica vehement cu doar câteva luni în urmă. Actul imoral al traseismului politic este o manifestare a lipsei de viziune a unor lideri politici și a egoismului lor în detrimentul interesului comun. Acești pseudo-politicieni fără scrupule par să fie dispuși să-și vândă propria credibilitate și statutul pe care l-au câștigat pur și simplu pentru a rămâne în umbra puterii și a beneficiilor personale. Prin gesturi precum acestea, traseiștii politici nu fac decât să submineze încrederea cetățenilor în sistemul politic, să erodeze valorile democratice și să dea naștere unui sentiment de dezgust față de clasa politică. Trecerea fără scrupule de la un partid la altul pentru a-și asigura privilegii și avantaje personale este un act de trădare față de încrederea acordată de către cei care i-au ales.

Se pare că locuitorii Bârladului vor avea parte de o campanie electorală plină de culoare și de neprevăzut. După ce primarul Boroș a declarat că îmbrățișează doctrina social democrată pentru ca proiectele urbei să aibă finalitate , adică să fie susținut și politic în acest demers, astăzi odată cu legea care le permite să candideze , fără să își piardă mandatul, la un alt partid a fost făcut oficial și anunțul. “Acum 17 ani când am preluat organizația municipală  de la domnul profesor Bentu aveam un un primar în funcție. Voi părăsi organizația lăsând tot un primar în funcție . Astăzi oficializăm primirea domnului Boroș în partid”, a declarat deputatul Adrian Solomon, președintele PSD Vaslui.

Deși este familiarizat cu întorsăturile pe care ți le oferă viața politică, Dumitru Boroș a recunoscut ca are emoții. “Bărbații adevărați trec peste aceste momente. Am emoții și îmi doresc să rezolvăm problemele care trenează de ceva ani în orașul nostru . Nu am venit să dezbin, ci să câștigăm alegerile în orașul nostru”, a declarat Dumitru Boroș. Mare parte din consilierii liberali,  de ieri sunt membri PSD. Alături de aceștia s-au alăturat Cornel Pleșu și Vasile Ivan, consilieri ALDE, dar care de acum vor face front comun cu social democrații bârlădeni.

Boroș „hoțul”, „boul”, „perversul” ori „penalul”! Deputatii Popica si Solomon au stat cu tunurile pe Boros. La infrastructura Bârladului lucra o altă firmă, nu cea a lui Farmazon

Nu cu mult timp in urma, deputatii Adrian Solomon si finul sau Eduard Popica, ginerele lui Emil Savin (Farmazon), aveau numai cuvinte de ocara la adresa primarului Boros. „Daca minciuna ar fi incriminata de legea penala, Boros ar fi inchis pe viata, fara drept de eliberare conditionata!”, spunea Solomon pe contul de Facebook al partidului. Scandalul dintre Dumitru Boros si PSD Barlad a avut multa vreme la baza lucrarile efectuate in Barlad de societatea Nomis. 

Pe 24 martie 2023, Adrian Solomon sustinea ca Boros niciodata nu va fi candidat PSD la Primaria Barlad si il numea „pervers” pe primarul Barladului.

„Speram sa fie liber la anul, ca opinie zic eu, evident. La cat si-a batut joc de noi, de oras si de promisiunile sale electorale, nu cred insa ca se pune problema”

„Nu mai amusina pe la poarta PSD, ca noi, cei din Barlad, nu te vrem! (…) Acum vedeti de ce nu va fi vreodata posibil ca Boros si ai lui sa intre in PSD? Sunt perversi!”.

Pe 20 aprilie 2023 pe Facebook, PSD Barlad scria: „Boros a descoperit o noua unitate de masurare a timpului lung. Astfel, in loc de decenii, secole, milenii, ere, la Barlad se masoara timpul in ‘ultimii 30 de ani’. Prin urmare, asa cum ii sta bine unui paranoic cu functie, totul a inceput, continua si se va sfarsi cu el. Nici soarele nu rasarea prin urbea noastra, iar acum, de cand cu Bouros parca e chiar orbitor… Obisnuit sa-si faca vant cu coada, a intrat in extaz cand a vazut transportul cu aparatura cumparata de spital cu bani de la Ministerul Sanatatii. I s-a dilit chiar hardul de memorie si a uitat ca in 2019 acelasi minister, condus tot de un PSD – ist, a alocat pentru Barlad 13,9 mil lei, adica dublu decat anul acesta. Ca din banii respectivi s-a platit statia de oxigen si aer astfel incat sa ajunga reteaua la fiecare pat din spital. Ca in 2009-2010 s-a modernizat blocul operator, laboratorul si ATI-ul, ca pavilionul pentru neurologie a fost inaugurat in 2004 etc. Toate acestea nu conteaza in fata unui individ care crede ca el e primul in toate! Aceste comunicate care fac apel la ultimii 30 de ani sunt scrise de persoane care au aplecare spre nazism. De ce? Pentru ca in discursul sau inaugural in calitate de cancelar al Germaniei in Ianuarie 1933, Hitler vorbea despre ultimii 18 ani care au distrus tara. De aceea era nevoie de EL ca sa reconstruiasca totul…

PS: To’arsu’ hitlerist! Vezi ca au trecut 18 ani de cand n-ati mai curatat canalele deschise din Munteni si Podeni, lasa gargara si treci la munca!”, spunea Solomon despre Boros.

PSD Barlad, pe 18 decembrie 2022: „Prin ultimul mesaj facut public de primarul Boros intelegem ca el este doar un HOT IN LEGE (cum sunt numiti mafiotii in spatiul fost sovietic). Dupa ce a furat impreuna cu Dr. Paun 500.000 E pentru chipurile 3.600 de caini in ultimii 4 ani, Boros are tupeul bolnav sa ne vorbeasca despre preturi per serviciu in vreo lege a tarii noastre. Mai mult, invoca si acte administrative, precum o Hotarare de Guvern care il plaseaza pe el in zona legalitatii cand FURA bani din bugetul local pentru servicii de ecarisaj inexistente!!! Draga domnule HOT IN LEGE, eu nu lucrez la Parlamentul Romaniei (parca erai jurist ce dracu’), eu sunt membru in Parlamentul tarii noastre. Mai mult, fac legile pe care tu trebuie sa le aplici. Niciun articol, aliniat, litera de lege, nu scrie ca la Barlad un caine trebuie sa coste 1.500 lei!!! Nu mai minti! Ceea ce faci este o incercare de: Cine se scuza, se acuza! In toata tara castrarea e 20E, doar la Barlad e 50E. Sa spui ca un caine mananca de 15 lei pe zi in conditiile in care o conserva de 1250g la Supeco o cumperi cu 6 lei, arata ca esti TICaLOS! Ori ca nu ai caine acasa… Sa-ti spun un secret: un sac de 25 Kg de granule costa 70 lei la Kaufland (un caine mananca 30 de zile din el). Restul sunt vrajeli liberale!!! Concluzia: Ai pierdut simtul banilor! 1500 lei este salariul minim net. Un om munceste o luna si isi intretine familia cu banii astia. TU II FURI CU NISTE CAINI! Sunt oameni care au pensie de 1000 de lei… No comment!

PS: Da-ti demisia si iti voi demonstra cum gestionezi serviciul cu 200 lei/caine!

PSS: De unde graba asta sa faci sedinta de indata pentru caini? Tot legea spune ca pana la 1 martie nu mai poti tranchiliza cainii pe strada. Aveai tot timpul sa dezbati lucrurile astea la sedinta ordinara”.

Populare

Stiri din categoria: StiriEst Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.