Stiri Moldova
Alertă ANM: Meteorologii anunţă vijelii şi grindină în cea mai mare parte a ţării

Meteorologii anunţă vijelii şi grindină în cea mai mare parte a ţării duminică, inclusiv în Bucureşti.
Pentru duminică (21 iulie) şi luni (22 iulie) sunt prognozate temperaturi care pot ajunge la 37 de grade în sudul Olteniei, sudul, centrul şi estul Munteniei, precum şi în Dobrogea continentală.
Meterologii au emis o avertuzare cod galben de instabilitate atemosferică pentru intervalul 21 iulie, ora 10 – 21 iulie, ora 23.
”În cea mai mare parte a Transilvaniei, Moldovei, Munteniei şi a zonei montane, precum şi în Dobrogea continentală vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse cu caracter torenţial, intensificări ale vântului şi pe arii restrânse vijelii (rafale de 50…70 km/h), grindină şi descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 20…25 l/mp şi izolat de peste 40 l/mp”, precizează ANM.
Manifestări de instabilitate atmosferică vor fi pe arii restrânse şi în restul teritoriului.
Pentru duminică şi luni, în mai multe regiuni sunt prognozate val de căldură persistent şi disconfort termic ridicat.
”În sudul Olteniei, sudul, centrul şi estul Munteniei, precum şi în Dobrogea continentală, valul de căldură va persista, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime vor fi de 34…36 de grade şi izolat de 37 de grade, iar minimele nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza nopţi tropicale”, transmite ANM.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Colonelul Oloeriu se plânge de problemele ISU Vaslui, dar cine le-a creat?
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Cod Galben de ger în Vaslui: Prefectul cere măsuri urgente pentru protejarea populației
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Tristețe la Spitalul Județean de Urgență Vaslui: A încetat din viață asistentul medical Prisecariu Maria
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Trifan vrea drumuri strategice, dar nu are bani nici de cofinanțare– jaful din instituțiile publice înghite milioane
-
StiriEstcu 2 săptămâni in urma
Fabrica de Rulmenți Bârlad, posibil furnizor pentru industria de apărare. Deputatul Adrian Solomon anunță ajutoare financiare pentru companii
-
Bursa zvonurilorcu 4 săptămâni in urma
Fraieronel, trădat și furios pe Lăutarul afon: coțofana blondă, funcția și răzbunarea- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Justiția a confirmat bătaia de joc de la Bârlad și i-a dat dreptate deputatului Solomon. Străzile ar trebui sparte și refăcute
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Abuzurile și neglijența DGASPC Vaslui! Minoră aflată în plasament, violată de un individ pe care l-a cunoscut pe facebook