Știri Vaslui
Bătut și abandonat: Povestea unui bărbat care susține că a fost atacat cu un obiect contondent

Petre, un bărbat de 50 de ani dintr-o comună din Vaslui, trăiește de patru ani sub umbra unui conflict nerezolvat. În 2021, acesta spune că a fost atacat și lovit cu un obiect contondent de un localnic dintr-o altă localitate, după ce între cei doi existaseră anterior neînțelegeri. Motivul? Petre ar fi fost acuzat că și-a dus oile la pășunat pe terenul bărbatului agresor.
Conform declarațiilor lui Petre, conflictul ar fi escaladat pe fondul unor acuzații legate de furturi și reproșuri vechi. Într-un moment tensionat, bărbatul agresor l-ar fi urmărit pe drum și l-ar fi atacat fără avertisment cu un obiect metalic, lovindu-l în cap.
„Avea chef de ceartă, iar eu mi-am continuat drumul. A venit din spate și a sărit cu un obiect contondent în fața mea”, a povestit Petre.
Zece zile în spital, dar fără intervenția poliției
Petre a ajuns în stare gravă la spital, unde a avut nevoie de îngrijiri medicale timp de zece zile. Cu toate acestea, susține că poliția din comună nu a intervenit, deși cazul ar fi fost grav. Bărbatul este convins că agresorul său este protejat de oamenii legii locali, motiv pentru care nu a mai depus plângere.
„Nu am fost la poliție, că sunt mână în mână. Nu a venit nimeni, ca pe un câine am stat, că era și COVID atunci”, a declarat Petre.
Această poveste ridică întrebări grave despre funcționarea instituțiilor locale și despre modul în care victimele agresiunilor sunt lăsate fără protecție sau sprijin, mai ales în zonele rurale.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Medicii din Iasi se plâng că hușenii le aglomerează spitalele. Primarul Ciupilan își bate joc de bolnavi și menține în funcție un incompetent
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Județul Vaslui își schimbă prefectul: Eduard Popica, revine în funcție
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Călăii medicului Tătaru: un preot, un manager turmentat și un primar nepăsător. Juristul în sutană vrea să „omoare” spitalul Huși
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Militarii francezi, prezenți în județul Vaslui: Exerciții cu drone și aparatură de supraveghere până la granița cu Republica Moldova
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Vicele de la județ adună resturile de la PNL. Mădălin Căciulă, băiatul lui tata, își arată mușchii politici
-
Știri Vasluicu o săptămână in urma
Mafia morții la Spitalul Vaslui: cum își bate joc Ionuț Sârbu de familiile îndoliate, protejat de baronii locali
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Ce se întâmplă cu cei doi subprefecți după ce Popica va prelua funcția de prefect
-
StiriEstcu 4 săptămâni in urma
„Două țațe” și atacul PNL la libertatea presei: Iată cine vrea să conducă România