Știri Vaslui
De Ziua Mondială a Bolnavului, primarul Ciupilan și Bogdan Popa blochează accesul la servicii medicale de calitate

Pe 11 februarie, în timp ce întreaga lume marca Ziua Mondială a Bolnavului, o zi dedicată nu doar celor aflați în suferință, ci și cadrelor medicale și voluntarilor care luptă zilnic pentru sănătatea noastră, la Huși se continuă joaca unei farse de prost gust. În timp ce autoritățile locale pozează în apărători ai sănătății publice, realitatea din spatele ușilor închise este una revoltătoare.
“Orice societate se definește prin modul în care are grijă de cei mai slabi, de cei aflați în nevoie, de cei mai lipsiți de apărare și de măsura respectului față de om. Astăzi, 11 februarie, este Ziua Mondială a Bolnavului. Este o zi dedicată tuturor bolnavilor, dar și lucrătorilor din domeniul medical, voluntarilor și familiilor celor suferinzi. Poate ar trebui să conștientizăm mai mult că DOAR fiind sănătoși putem face orice: munci, învăța, bucura, indiferent de profesia pe care o avem. În curând sper că voi veni cu vești bune! Aveți grijă de sănătatea dumneavoastră”, este mesajul transmis de medicul Nelu Tătaru, fost ministru al Sănătății. Aceste cuvinte însă par să nu aibă niciun ecou în birourile Primăriei Huși și în birourile conducerii Spitalului Municipal Huși, unde primarul Ioan Ciupilan și managerul incompetent, Bogdan Popa, se comportă ca niște feudali ai sănătății publice. În loc să îl lase pe Nelu Tătaru să salveze vieți, cei doi au decis să îl împiedice să își exercite meseria, refuzând colaborarea cu acesta în cadrul unității medicale.
Cine are de suferit? Pacienții, desigur!
Decizia primarului și a managerului spitalului nu este doar o chestiune de orgoliu personal, ci o palmă peste fața pacienților care, în loc să beneficieze de servicii medicale de calitate, sunt lăsați la mila unui sistem sufocat de interese politice și lipsuri majore. În timp ce autoritățile locale ar trebui să fie preocupate de îmbunătățirea actului medical și de atragerea profesioniștilor în oraș, se pare că la Huși se preferă blocarea celor care chiar pot face o diferență. Deși Tătaru a dorit să își aducă aportul în comunitatea din care provine, Bogdan Popa, cu susținerea primarului Ioan Ciupilan, a blocat orice tentativă de colaborare. Este greu de înțeles cum un fost ministru al Sănătății, un medic care vreme de două deceni a salvat vieți la Huși, poate fi refuzat de o administrație locală care ar trebui să pună pe primul loc binele cetățenilor. Ce poate fi mai important decât sănătatea oamenilor? Răspunsul pare să fie, din păcate, interesele personale și politice. În timp ce Tătaru vorbește despre respect și îngrijire pentru cei mai slabi și vulnerabili, la Huși, primarul și managerul spitalului își demonstrează disprețul față de pacienți și față de ideea de progres în sistemul de sănătate.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Spitalul din Huși, incompetență dusă la extrem. Nu sunt bani pentru bolnavi, dar se gasesc pentru salariile unor trantori
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Colonelul Oloeriu se plânge de problemele ISU Vaslui, dar cine le-a creat?
-
StiriEstcu 4 săptămâni in urma
Grav accident de circulație în Huși! Pieton, în stare gravă, după ce a fost lovit de o mașină FOTO
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Cod Galben de ger în Vaslui: Prefectul cere măsuri urgente pentru protejarea populației
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Se fac numirile de prefecți și subprefecți. Habarnistul Mihai Barbu așteaptă umil la ușa lui Predoiu ca să-l impună pe Arcăleanu
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Trifan vrea drumuri strategice, dar nu are bani nici de cofinanțare– jaful din instituțiile publice înghite milioane
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Tristețe la Spitalul Județean de Urgență Vaslui: A încetat din viață asistentul medical Prisecariu Maria
-
StiriEstcu 2 săptămâni in urma
Fabrica de Rulmenți Bârlad, posibil furnizor pentru industria de apărare. Deputatul Adrian Solomon anunță ajutoare financiare pentru companii