StiriEst
O femeie din Hoceni şi-a aruncat pruncul abia născut în foc
O tânără de 30 de ani din judeţul Vaslui este acuzată că şi-a aruncat în foc copilul după ce l-a născut. Totul a ieşit la iveală după ce femeia a suferit complicaţii în urma naşterii şi a ajuns la spital.
Cazul s-a petrecut în localitatea vasluiană Oţeleni, comuna Hoceni. În urma naşterii, starea femeii s-a înrăutăţit, astfel că familia a solicitat ajutorul Ambulanţei. Tânăra a fost transportată la spitalul din Huşi, unde medicii au constatat că aceasta prezenta simptomatologia specifică unei naşteri recente. Interogată de cadrele medicale, lehuza a recunoscut că a născut singură acasă, iar copilul l-a aruncat în foc. Medicii au alertat Poliţia, care a declanşat o anchetă.
Comunitatea locală din Hoceni este şocată de gestul tinerei, cu atât mai mult cu cât aceasta era cunoscută ca fiind o ”fată cuminte”, iar familia acesteia este una fără probleme în comunitate.
Potrivit primarului, mama care şi-a aruncat pruncul pe foc se numeşte Monica Popa şi a revenit de curând în satul natal la părinţi, după ce a divorţat. Aceasta a fost căsătorită într-o altă localitate, având doi copii mici. În prezent nu era implicată în nicio relaţie. După ce a rămas însărcinată, în urma unei relaţii pasagere, tânăra a ascuns sarcina.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră