StiriEst
FOTO- Nesimtire! Vasluienii merg prin noroaie, iar primarul Vasile Paval le rade in nas. E ocupat cu vacantele in strainatate si cu alte chestiuni lumesti
Cata nesimtire poate zace in niste autoritati care privesc nepasatoare de ani buni cum sute de oameni merg prin noroi? Asta se intreaba tot msi multi cetateni. Pesedistul Vasile Paval a turnat niste asfalt prin centrul orasului, a cumparat flori si copaci la preturi cu mult peste pretul pietei, ca na si buzunarul sau trebuia umplut, dar a uitat ca Vaslui
nu inseamna numai bulevardul „Stefan cel Mare”. Pe zeci de strazi din cartierele si suburbiile Vasluiului oamenii se lupta, la propriu si la figurat, cu noroaiele. Vorbim despre drumuri dintr-un oras care se vrea european, dar care este condus de un primar care refuza sa faca treaba. Sute de oameni sunt, pur si simplu, izolati de civilizatie, iar asta din cauza nepasarii primarului Vasile Paval. Ocupat cu alte mismasuri si cu pregatirea contractelor de lucrari pentru flacaii sai, Paval isi bate joc de vasluieni in cel mai crunt mod. Cetatenii au ajuns sa isi strige nemultumirile in spatiul public, pe retelele de socializare, in ziare sau chiar la primarie. Vasile Paval are insa alte griji. Sa supravegheze salile de jocuri din oras sau bodegile. Vorbim astazi de strada Ion Adam din municipiul Vaslui. Oamenii de aici sunt rupti de civilizatie in ciuda faptului ca platesc impozite de sute de lei. Pai trebuie sa plateasca, sa aiba Vasile Paval ce cheltui. Cetatenii au postat pe facebook imagini insotite de urmatorul mesaj: „Copiii care locuiesc pe aceasta strada au aceleasi drepturi cu ale copiilor vostri? Daca da, cum ar putea face sa ajunga maine la ore curati ca ai vostri!?”, a scris un vasluian.
„Primaria Vaslui a incasat din momentul in care am inceput documentatia pentru construirea casei peste 4.000 lei. Unde sunt acesti bani?”, intreaba un altul.
„Bine că primăria a renovat centrul, strada M.Kogalniceanu, parcul Copou, totul de fațadă pentru impresia artistică, peste tot nu ai voie să îți plimbi cățelul,dar a auzit de exemplu de reabilitarea termică a blocurilor prin fonduri europene, de asigurarea minimului de confort pentru locuitori?Și as mai putea enumera.Nu e un primar bun pentru comunitate!Mă mir că locuitorii îl apreciază!”, sustine o femeie.
Si nemultumirile nu se opresc aici.
Mor oamenii cu zile, primarul doarme
in birou
Este o adevarata provocare pentru echipele de prim-ajutor sa ajunga in multe cartiere sau in suburbii. In unele zone, dupa zilele ploioase, noroiul este cat jumatate din roata unui autoturism. Doar tractoarele cele mari pot sa strabata drumul, iar localnicii se descurca cum pot, ca Vasile Paval nu este interesat de problemele lor. Din lipsa de drumuri asfaltate si canalizare, oamenii izbutesc cu greu sa iasa pe ulitele infundate, iar fara cizme de cauciuc puțini reuşesc sa razbata prin baltoace.
Cizmele de cauciuc şi galoşii raman in voga in orasul nostru, şi nu de voie, ci de nevoie. Asta pentru ca odata cu ploaia, cele mai multe strazi devin impracticabile.
La Vaslui, indiferent ca este vara, toamna sau iarna, pe multe drumuri nu se poate circula, iar sute de familii din oras raman izolate. Asa s-a intamplat anul trecut in suburbia Bahnari. Un echipaj al Serviciului de Ambulanta nu a putut ajunge cu salvarea la o batrana care avea nevoie urgenta de ajutor. Astfel medicii au mers cu masina pana unde s-a putut, iar apoi si -au luat in mana trusa medicala si targa si au pornit pe jos pe deal catre solicitare. Ambulanta, fie ea si cu tracțiune 4×4 și cu cauciucuri serioase, nu poate ajunge nici macar la solicitarile din orasul Vaslui. Astfel, medicii sunt nevoiți să se descurce cu ce au. Ori cu căruța, asa cum s-a intamplat de nenumarate ori. Cu ce se ocupa edilul? Pregateste vacante peste vacante pentru baietii constructori. Vom reveni cu imagini!
Sorin SAIZU
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră