StiriEst
Baietel de nici 2 ani din Neamt, mort din cauza gripei. Copilul nu fusese vaccinat anti-gripal

Un băieţel de 1 an şi 6 ani, din Neamţ, a murit din cauza gripei. Copilul avea condiţii medicale preexistente şi nu era vaccinat anti-gripal.
Copilul a fost confirmat cu virus gripal tip A, potrivit Observator.tv
Epidemia de gripă, declarată oficial
La nivel national, numarul total de cazuri de infectii respiratorii acute (gripa clinica, IACRS si pneumonii) a fost de 171.081, cu 17.5% mai mare comparativ cu cel inregistrat in aceeasi saptamana a sezonului precedent (145.622) si cu 66.1% mai mare comparativ cu cel din saptamana anterioara (102.981).
Au fost raportate 38 cazuri de Infectii Respiratorii Acute Severe (SARI), cu 23 mai multe (de 2,5 ori mai multe) fata de saptamana precedenta si cu 42 mai putine (de 2 ori mai putine) fata de aceeasi perioada a sezonului precedent.
Au fost confirmate 8 decese noi confirmate cu virus gripal.
De la inceputul sezonului 2019-2020 au fost inregistrate 18 decese confirmate cu virus gripal, din care 12 tip A, subtip (H1)pdm09, 2 tip A, subtip H3, 2 tip B, 1 coinfectie de AH3+B si 1 tip A.
In sezonul precedent, in perioada similara, au fost inregistrate 94 decese confirmate cu virus gripal (de 5,2 ori mai multe decat in actualul sezon), din care 73 tip A, subtip (H1)pdm09, 10 subtip H3, 10 A nesubtipat si 1 coinfectie de A(H1)pdm09+AH3.
De la inceputul sezonului au fost confirmate cu laboratorul 718 cazuri de gripa:
– 141 cazuri gripa cu virus AH3
– 135 cazuri gripa cu virus AH1
– 123 cazuri gripa A nesubtipat
– 317 cazuri gripa cu virus B
– 2 cazuri de coinfectii cu gripa cu virus AH3 + virus B
Pana la data de 02.02.2020 au fost vaccinate antigripal 1.486.486 persoane din grupele la risc, cu vaccin distribuit de Ministerul Sanatatii.
Adriana ADAM
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră