StiriEst
O familie cu 10 copii a ramas pe drumuri dupa un incendiu. Nu au nici mancare sau haine

Pentru familia Efgheni, fiecare zi începe şi se termină în rugăciune. Trei băieţi şi şapte fete locuiesc alături de părinţii lor în doar două camere dintr-o casă de la marginea comunei sucevene Râşca.
Niciun sacrificiu nu este prea mare pentru părinţi, câtă vreme copiii au puterea să mai şi zâmbească. Şapte dintre ei merg la şcoală, deşi neajunsurile sunt mari.
Ana Maria este în clasa a doua şi învaţă cel mai bine dintre fraţii ei. Săptămâna trecută focul i-a ars hăinele şi jucăriile, dar nu după ele plânge cel mai tare.
(Ana Maria): După cartile de scoală.
(Reporter): îţi place la şcoală?
(Ana Maria): Da.
Sora ei, Valentina este cu doar un an mai mare, dar a învăţat deja un lucru esenţial.
”Fără carte nu este parte”, spune Valentina.
Cu toţii au rezultate foarte bune. O dovedesc diplomele şi medaliile atârnate printre icoane. Dar de când lecţiile se ţin online, le-a fost din ce în ce mai greu să se descurce. Au un singur telefon şi îl folosesc pe rând.
Monica Efgheni, mamă: Nu am cum sa ma impart cu toti, azi face ea, maine fac cei doi mititei, că sunt la aceeasi doamna, poimaine… cu rândul.
Părinţii celor 10 copii, ambii crescuţi la orfelinat, trăiesc din ajutoare sociale şi alocaţii. Tatăl lucrează cu ziua, atunci când sătenii au nevoie de mâna lui de lucru. La muncă îl însoţeşte fiul cel mare. Marius are 18 ani şi a renunţat la şcoală după clasa a opta pentru a-şi ajuta fraţii şi surorile.
”Să înveţe în continuare, poate ei mai târziu ajung cineva mai sus”, spune Marius.
Impresionat de viaţa pe care o duc cei 10 copii, un bărbat din Fălticeni a încercat încă de anul trecut să-i ajute. Şi a reuşit, într-un final, cu ajutorul mai multor oameni generoşi. Dar mai e mult până când vor avea o casă în care să aibă cu toţii loc.
Mugurel Duceag, voluntar: Vor fi aici trei camere, aici încă una, patru, aici o bucătărie, o baie, cât de cât un confort. A făcut chiar şi o campanie pe Facebook şi a adunat pentru ei alimente, haine, electrocasnice şi chiar materiale de construcţii pentru casa cea nouă. Multe dintre ajutoare au ars însă în incendiul de săptămâna trecută.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră