Știri Vaslui
Vanzari record de martisoare la Vaslui

Dincolo de măști, vasluienii au zâmbit astăzi mai mult ca niciodată. Fără să le pese de vremea rece, cu totii au simtit caldura primaverii in suflet. Au oferit sau au primit mărțișoare si flori de sezon.
Pregătirile pentru 1 martie au inceput in urma cu cateva zile. În funcție de buget, oamenii au cumpărat mii de mărțișoare clasice, de mărimi și modele diferite, colorate și vesele.
Unii au ales si in acest an martisoarele handmade pentru a-i surprinde pe cei dragi, dar și pentru a se asigura ca darul lor nu seamănă cu altele. Prețurile au variat de la 3-8 lei, cele mai simple, dar și cele mai căutate si au ajuns chiar și la câteva zeci de lei, în funcție de gustul sau comanda fiecaruia.
„Am pregatit din timp martisoarele pentru aceasta zi. Am avut o listă lunga: părinți, frați, cumnați, vecini, colegi si prieteni. Am tinut cont de preferintele fiecaruia si am reusit sa cumpăr cele mai frumoase mărțișoare. Deosebite sunt cele realizate de artiștii de la noi, asa ca am profitat de Târgul organizat în oraș și astăzi am fost multumit când am vazut reacția celor dragi. Am cheltuit mai puțin de 300 lei, dar am luat si cateva zambile. A venit primăvara si imi doresc sa fim cu toții sănătoși și fericiți!” , a spus Marian T. (38 ani) din Vaslui.
Comerciantii sunt si ei mulțumiți de vânzări și spun că se așteaptă ca acestea să crească în weekend. „Am vândut foarte bine. Am avut mărțișoare de tot felul, în ambalaj sau clasice, flori de sezon. Suntem mulțumiți. Am iesit pe plus si nu ne asteptam. Chiar și astăzi avem vanzare. Dincolo de asta, ne bucurăm că viața inrra in normal, ca am inceput sa ne adaptăm situației și ca nu am uitat sa ne bucuram de ceea ce avem!”, a spus doamna Maria, din Piața Centrală.
Vanzatorii vor reface stocurile in zilele următoare, însă accentul se va pune acum pe flori si aranjamente.
Multi au rămas cu marfa nevanduta, dar isi pun speranțe în zilele care vin. Nu se gandesc deocamdată sa lase din pret, despre care spun ei este unul corect.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră