Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Florin Cîțu a câștigat șefia PNL cu 60% din voturi, Ludovic Orban a luat 40%

Publicat

in

Florin Cîțu a câștigat șefia PNL cu 60% din voturi, Ludovic Orban a luat 40% – surse. Cîțu a primit 2.878 de voturi, Orban – 1898 de voturi, iar 72 au fost nule.

Un număr de 4.874 de delegaţi din întreaga ţară s-au înregistrat la congres, după cum a anunţat preşedintele Comisiei de organizare, Theodor Stolojan. Pentru şefia PNL au candidat actualul preşedinte, Ludovic Orban, şi premierul Florin Cîţu.

“Aşa au votat astăzi liberalii din toată ţara, care au participat la Congresul Național al PNL.
Am trecut printr-o campanie internă cu multe controverse, care şi-a spus cuvântul când vine vorba despre unitatea şi cooperarea din cadrul partidului.

Trebuie să ne reamintim că facem echipă pentru dezvoltarea României, iar cel mai important, în urma acestei competiții, este să ne remontăm pentru a guverna responsabil şi cu rezultate. Câştigătorii acestei curse trebuie să fie românii.
Nu am nicio îndoială că preşedintele Florin Cîțu este pregătit să consolideze un Partid Naţional Liberal puternic, activ şi unitar.

România liberală, pe care o vom construi împreună, înseamnă progres, modernizare şi profesionalism politic. Asta trebuie să oglindească PNL în următorii ani.

Felicitări, Florin Cîțu şi echipei liberale. Astăzi am câştigat împreună”, a declarat deputatul PNL Tudor Polak

Populare

Stiri din categoria: StiriEst Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.