Conecteaza-te cu noi

Știri Vaslui

Derapaj și incompetență: Tăcerea directorului Nelu Munteanu în urma tragediei de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni

Publicat

in

Au trecut aproape două zile de la tragicul incident de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni, iar Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Aliementelor Vaslui, nu a comunicat nimic în mod oficial. Nelu Munteanu, directorul instituției, un rebut al șpăgarului Dumitru Buzatu, demonstrează că este total depășit de situație. Probabil își îneacă amarul în vreo licoare, supărat că Buzatu, cel care îl proteja, a fost băgat la zdup. În timp ce la unitatea medicală din Murgeni se declanșase iadul, Munteanu dormea liniștit acasă. Nu s-a sinchisit să ia vreo măsură sau să își trimită oamenii la mănăstirea din Florești să verifice care este situația. Nici la momentul actual, instituția condusă de habarnistul Munteanu, nu a emis un comunicat oficial cu privire la verificările făcute și la sancțiunile aplicate. Toate informațiile au venit de la superiorii săi de la centru. Și asta pentru că probabil Munteanu habar nu are cum să acționeze în astfel de situații. Nimeni nu l-a văzut pe acest personaj în ultimele 48 de ore în teren. În noaptea tragediei, toată lumea cerea sprijinul DSVSA, dar în zadar, Munteanu era prea obosit ca să își coordoneze subalternii. În cele din urmă, la solicitarea superiorilor de la București, un inspector care se afla în concediu, a mers să verifice cum stau lucrurile. Mihai Ponea, angajat al circumscripției veterinare Vaslui, a mers în control cu toate că se afla în concediu. Directorul Nelu Munteanu habar nu avea de gravitatea situație. Nepăsarea unor astfel de funcționari este de neiertat de vreme ce sunt plătiți din banii cetățenilor să vegheze la siguranța alimentară. Mănăstirea Florești, care a dat mâncare de pomană bolnavilor de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni, a fost amendată cu 40.000 de lei pentru nerespectarea normelor sanitar veterinare, a declarat pentru Libertatea o sursă din cadrul Direcţiei Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Vaslui. Asta pentru că șeful instituției, aghezmuitul Nelu Munteanu, a fost prea obosit ca să informeze opinia publică despre verificările și măsurile luate. De asemenea, a fost pus sechestru pe aproximativ 100 de kilograme de peşte pangasius găsit în bucătăria mănăstirii. 
Poliţiştii vasluieni au deschis un dosar penal în care fac cercetări pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă, după moartea celor trei pacienți internați la Spitalul de Psihiatrie Murgeni, care au mâncat peşte pangasius de la Mănăstirea Floreşti. Mănăstirea Floreşti a fost amendată cu 40.000 de lei pentru nerespectarea normelor sanitar veterinare, a precizat pentru Libertatea o sursă din cadrul DSVSA Vaslui. Inspectorii au pus sechestru pe aproximativ 100 de kilograme de peşte pangasius găsit în bucătăria mănăstirii, adaugă sursa citată.

De asemenea, de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni au fost ridicate 1.000 de conserve de peşte. Toate probele prelevate atât de la mânăstire, cât și de la spital au fost trimise la Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Pacienții internați în Spitalul de Psihiatrie Murgeni au primit marți mâncare de pomană de la Mănăstirea Florești, din județul Vaslui. Bolnavii au mâncat la prânz peşte pangasius de la mănăstire, iar spitalul le-a dat la masa de seară conserve din peşte.

„În cursul zilei urmează a se da alerta în toată țara pentru retragerea respectivelor loturi”, precizează sursa din cadrul DSVSA Vaslui. Potrivit acesteia, alerta alimentară vizează atât loturile de conserve, cât şi a peștelui de la mănăstire, care a fost cumpărat de la un depozit din Bârlad. Spitalul de Psihiatrie din Murgeni a fost amendat cu 12.009 lei după moartea celor trei pacienți În lipsa vreunei reacții oficiale din partea șefului DSVSA Nelu Munteanu, Autoritatea Naţională Sanitar-Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) a prezentat, joi seară, măsurile luate în urma ”incidentului alimentar” de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni.

ANSVSA a mai menționat că unitatea sanitară a fost amendată cu 12.000 de lei pentru încălcarea normelor privind asigurarea trasabilităţii produselor alimentare servite pacienţilor.

Potrivit ANSVSA, Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Vaslui (DSVSA) s-a autosesizat, miercuri seară, privind o suspiciune de toxiinfecţie alimentară apărută la Spitalul de Psihiatrie Murgeni, ca urmare a consumului de produse alimentare primite de la Mănăstirea Floreşti, astfel că, două echipe de inspectori ai DSVSA Vaslui au ajuns la cele două locaţii, pentru a face ancheta epidemiologică, a identifica alimentele incriminate şi a recolta probe.

”În incinta spaţiului destinat preparării hranei pentru rezidenţii mânăstirii, au fost găsite diverse tipuri de peşte, în cantitate totală de peste 114 kg. Întreaga cantitate de peşte a fost pusă sub restricţii sanitare veterinare la temperatură de congelare, până la definitivarea anchetei. Având în vedere că lăcaşul de cult nu are înregistrare sanitară veterinară pentru activităţi de alimentaţie publică, pentru a putea livra alimente gătite şi nici autorizaţie pentru mijlocul de transport produse alimentare, a fost aplicată o amendă contravenţională de 40.000 de lei”, arată ANSVSA, într-un comunicat de presă transmis joi.

”În blocul alimentar al spitalului s-au identificat şi pus sub sechestru, până la obţinerea rezultatelor analizelor, produse din peşte din diverse sortimente. Pentru încălcarea normelor privind asigurarea trasabilităţii produselor alimentare servite pacienţilor, acestea fiind primite ca donaţie de la o entitate neînregistrată sanitar veterinar, unitatea spitalicească a fost amendată cu suma de 12.000 lei”, adaugă sursa citată.

Joi, verificările au fost extinse la depozitele care au furnizat produsele alimentare din loturile incriminate, de unde se recoltează probe pentru examene de laborator. Trei pacienţi de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni, judeţul Vaslui, au murit, miercuri, şi un altul se afla în stare gravă, după ce toţi cei internaţi au mâncat alimente pe bază de peşte, oferite de o mănăstire. Alţi 23 de pacienţi au fost transferaţi la Spitalul din Bârlad şi la UPU Vaslui. La Spitalul din Murgeni sunt internate peste o sută de persoane.

Nelu Munteanu, un director controversat

De-a lungul timpului presa a dezvăluit că directorul adjunct al DSVSA, dr. Nelu Munteanu, conduce tot felul de afaceri private, trecute pe numele unor colaboratori de-ai sãi, în timp ce încaseazã un salariu consistent în fiecare lună de la stat. În 2017, spre exemplu, sute de mii de lei din activitãti din domeniul sanitar-veterinar erau derulate anual prin firma Medivet AMN SRL, firmã condusã din umbrã de cãtre Munteanu. Actualul director adjunct s-a înregistrat în 2009 la Directia Sanitar-Veterinarã a judetului ca titular al unui cabinet de medicinã veterinarã în comuna Albesti, lucru în vigoare si astãzi. În 2011, acesta s-a înregistrat si cu o farmacie veterinarã în Murgeni, trecând „la înaintare” un alt medic veterinar, Irinel Cãrãrusã. Pentru cã, de ani de zile, Munteanu nu îsi mai îndeplineste atributiile de medic veterinar, acesta ar fi trebuit sã anunte Consiliul Judetean al Colegiului Medicilor Veterinari din România. Ani de zile Munteanu s-a aflat în incompatibilitate dat fiind că era înregistrat în scriptele DSVSA, unitate pe care o conduce, atât cu cabinet veterinar în satul Crasna, comuna Albesti, cât si cu farmacia veterinarã de la Murgeni. Mai grav, în trecut, acesta a cerut inspectorilor din DSVSA Vaslui sã nu mai facã niciun control, în timp ce sute de litri de lapte provenit de la vaci bolnave cu leucozã sunt distribuiti zilnic la automatele din judet. Același Munteanu a avut și probleme cu legea după ce a fost pedepsit pentru emiterea unor certificate sanitare veterinare în fals.

Populare

Stiri din categoria: Știri Vaslui Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.