Conecteaza-te cu noi

Știri Vaslui

Autoritățile au decis să nu închidă școlile. Primarii trebuie să aibă în vedere bătrânii singuri, urmează zile cu ger

Publicat

in

În contextul condițiilor meteorologice extreme din ultimele ore, având în vedere cantitățile semnificative de precipitații și manifestările intense de viscol, prefectul Daniel Onofrei a convocat o videoconferință la care au participat primarii, reprezentanții Consiliului Județean Vaslui și cei ai Inspectoratului Școlar Județean Vaslui.

Scopul acestei întâlniri a fost evaluarea stării drumurilor din județ și discutarea necesității eventualei întreruperi a cursurilor în școli în zilele următoare, având în vedere condițiile meteo nefavorabile.

„Siguranța cetățenilor, în special a elevilor, reprezintă o prioritate absolută, iar acțiunile noastre trebuie să vizeze prevenirea oricăror situații periculoase. În urma discuțiilor purtate cu reprezentanții unităților administrativ teritoriale, am primit asigurări că nu se impune suspendarea procesului de învățământ. Am solicitat primarilor să acționeze cu promptitudine în zonele unde apar probleme, să monitorizeze evoluția condițiilor meteorologice și să ne anunțe imediat în cazul apariției blocajelor cauzate de ninsoare și viscol. Coordonarea eficientă între autoritățile locale și cele județene este necesară pentru a gestiona în mod adecvat situațiile de urgență. Având în vedere prognoza meteo  care indică o perioadă persistentă de ger, am transmis primăriilor responsabilitatea de a lua măsuri imediate pentru a veni în sprijinul persoanelor vulnerabile, în special a bătrânilor singuri sau a celor fără adăpost „, a transmis prefectul,Daniel Onofrei.

Vicepreședintele Consiliului Județean Vaslui, Ciprian Trifan, a declarat că utilajele acționează pe toate drumurile județene. 

„Echipele de la SC LDP Vaslui acționează cu utilaje de deszăpezire și material antiderapant. Pe toate drumurile județene se circulă în condiții de iarnă, iar echipajele de deszăpezire vor monitoriza toate drumurile judeţene pentru verificarea stării părţii carosabile, urmând să se acţioneze în caz de necesitate. Evitați să porniți la drum pe timp de viscol și ninsoare puternică, iar dacă deplasarea este absolut necesară, informați-vă în prealabil dacă pe traseul stabilit nu sunt drumuri blocate”, a precizat Ciprian-Ionuț Trifan, vicepreședintele Consiliului Județean Vaslui.

Subprefectul Dorin Apostu le-a cerut primarilor să monitorizeze atent situația persoanelor vulnerabile. “În contextul temperaturilor scăzute iminente și a avertismentelor de ger, fac un apel către toți primarii să monitorizeze cu atenție situația persoanelor vulnerabile din comunitățile lor. Este important să acordăm o atenție deosebită bătrânilor singuri și persoanelor fără adăpost în această perioadă dificilă. Trebuie să ne asigurăm că aceste persoane sunt în siguranță și că primesc ajutorul de care au nevoie. Solidaritatea și sprijinul reciproc sunt necesare în astfel de situații, iar autoritățile locale au un rol important în protejarea celor mai vulnerabili membri ai comunității noastre”, a declarat  subprefectul Dorin Apostu. 

Populare

Stiri din categoria: Știri Vaslui Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.