Știri Vaslui
Cățelușă nevăzătoare, salvată de pe stradă de un șofer. A fost bătută până ce a orbit

Strigăt de ajutor pentru o cățelușă nevăzătoare, salvată de pe stradă de un șofer. Înfometată și rănită, biata ființă e tratată acum de veterinari. O asociație din Iași speră să îi găsească o nouă casă. Bietul animal a fost găsit de binefăcătorul său pe mijlocul unei șosele din Vaslui.
Romeo Pavel: „Lipsit de energie, abia pășea, se chinuia să facă câțiva pași acolo. L-am luat imediat și l-am pus în mașină. Dacă mai treceau mașinile pe acolo, l-ar fi călcat, pentru că era foarte dezorientat nu știa, nu avea reacție, ca să se ferească.”
Bărbatul a aflat apoi că puiul – lovit în zona capului – era de fapt orb. A apelat la o asociație pentru protecția animalelor, care-l tratează acum la Iaşi.
Dr. Ema Cecilia Stratulat, medic veterinar: „A ajuns într-o stare deplorabilă. Nu-și putea menține echilibrul absolut deloc. Este într-o stadiu de rahitism sever. A fost abandonată cel mai sigur din curtea unui om. Noi credem că a fost bătută și în urma loviturilor și-a pierdut vederea”.
Starea puiului de câine a început să se îmbunătățescă treptat. Este ajutat în fiecare zi, inclusiv cu încurajări și afecțiune, de care, spun medicii, are multă nevoie, pe lângă tratament. Cei de la asociaţia „Save Our Paws” speră ca un om cu suflet mare să adopte cățelușa și să-i ofere un adăpost. Specialiștii spun că, deși nu poate vedea, are capacități uimitoare de adaptare.
Dr Adrian Stratulat, medic veterinar: „Își face o hartă virtuală în mintea lui, știe unde sunt toate obiectele din casă, din curte. Și după ce învață, se plimbă, merge, chiar aleargă, fără să se lovească de ele.” Cine dorește să ofere ajutor, o poate face luând legătura cu asociația „Save Our Paws”.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră