Știri Vaslui
Lunca Prutului din județul Vaslui, denumită și Bărăganul Moldovei este grav afectată de secetă

În comunele Fălciu, Berezeni, Vetrișoaia, dar și la Murgeni nu a mai plouat de aproximativ două luni de zile.
Fermierii au trecut la tocarea porumbului pe care îl vor folosi ca furaj pentru animale. Ei cer intervenția urgentă a statului:
”Aici nu vom obține decât o masă vegetativă pe care o vom face siloz, dar și silozul va fi de proastă calitate. Fermierii sunt la capătul putere lor, vă spun, și cei care au avut rezerve le-au terminat. Acum. doar intervenția statului, promptă și rapidă, ar mai putea să ducă la înființarea culturilor de toamnă. Cantitatea de precipitații în zona noastră este foarte mică. Recoltatul la grâu s-a făcut așa cum s-a făcut, cu cantități foarte mici, care nu acoperă cheltuielile per hectar, dar nu mai vorbim la porumb nu se poate executa lucrări, de arat nu mai vorbim. Nu putem facem nici pregătirile pentru toamnă.
Am 30 și ceva de ani de agricultură și nu ne-am confruntat cu așa ceva. Secetă prelungită care vine de ani, în urmă, rezerva de apă s-a diminuat, deci chiar dacă ar veni o ploaie, așa să zic, schimbă puțin microclimatul, dar în profunzime lucrurile sunt mult mai grave. Cel puțin aici, în zona noastră, cam din 2000 de când profesez aici, nivelul pânzei freatice a scăzut cam 3 metri.”
După trei ani consecutivi în care porumb nu s-a facut aproape deloc, fermierii își pun tot mai acut problema falimentului. În acest an, ei estimează producții de maximum 500 kilograme de porumb la hectar, iar la floarea-soarelui, de până la o mie de kg pe hectar.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră