Știri Vaslui
Consiliul Județean susține modernizarea infrastructurii școlare

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural, Ciprian-Ionuț Trifan, vicepreședintele Consiliului Județean Vaslui, i-a asigurat pe directorii de servicii deconcentrate de o bună colaborare instituțională.
Acesta a abordat problemele cu care se confruntă școlile din județul Vaslui, asigurând, totodată, că există o preocupare permanentă la nivelul Consiliului Județean Vaslui de reducere a discrepanțelor dintre școlile din mediul urban și cele din mediul rural.
„Suntem bucuroși să anunțăm obținerea unor finanțări prin intermediul Programului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), care ne vor permite să susținem dezvoltarea infrastructurii școlare. Prin intermediul acestor finanțări, vom putea dota școlile din județul Vaslui cu mobilier modern, materiale didactice actualizate și echipamente digitale de ultimă generație. Aceste investiții vor avea un impact semnificativ asupra procesului de învățământ și vor beneficia mii de elevi și cadre didactice”, a precizat Ciprian-Ionuț Trifan, vicepreședintele Consiliului Județean Vaslui.
El a mai amintit și de faptul că instituția județeană a obținut o finanțate de peste 30 de milioane de lei prin PNRR pentru achiziționarea a 24 de microbuze electrice. Acestea vor fi distribuite în 24 de comune din județul Vaslui, facilitând accesul la educație pentru elevii din zonele rurale și îmbunătățind mobilitatea în cadrul comunităților vasluiene.
De asemenea, Consiliul Județean Vaslui a alocat fonduri din bugetul județului pentru a rezolva situația școlilor cu toalete în curte.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră