Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Vasluianca Sidonia Hurdubaia s-a întors cu premiul I de la Festivalul internațional de interpretare vocală ”Mărul de Aur”

Publicat

in

Negreșteanca Mihaela Sidonia Hurdubaia a câștigat premiul I la Concursul Internațional „Mărul de Aur”, ce a avut loc la Bacău. Vasluianca are 9 ani și se pregătește la cercul de folclor de la Palatul copiilor Vaslui, unde îl are ca instructor pe profesorul Adrian Călin. Festivalul ”Mărul de Aur” a adunat peste 180 de copii, de toate vârstele, dar și adolescenți. La Gala de premiere au concertat maestrul Nicolae Botgros și 30 de instrumentiști din Republica Moldova-Orchestra Natională „Lăutarii din Chisinău, Ion Paladi, Tatiana Jacot, Olga Verbitschi, Patricia Viviane (Brazilia), Rafael Bobeică, Victoria Nikitchenko (Ucraina), Corpul de dansatori din Chișinău, George Cojocarescu, Tudor Turcu, Gabriel Nebunu, Carmen Rădulescu, Ana Dabija și Nina Manolache.

Mihaela SIMA

Populare

Stiri din categoria: StiriEst Știri Est – portalul tău de știri din Moldova, Vaslui, Botoșani, Iași, Suceava, Bacău, Neamț. Ziar online de știri locale și regionale.