StiriEst
Biserica din diaspora a sarit in ajutorul lui Gabriel, copilul care lupta pentru viata sa

Mobilizare exemplara pentru Gabriel, copilul in varsta de 9 ani diagnosticat cu leucemie limfoblastica. Baiatul este din orasul Negresti, judetul Vaslui si se afla internat la Spitalul “Sf. Maria” din Iasi. El are nevoie in continuare de ajutor, de bani si de donatori. Doar ada viata copilului poate fi salvata.
Pe pagina de Facebook – “Împreuna pentru Gabriel”, cei care lupta pentru viata copilului au multumit celor care s-au implicat pana acum in aceasta campanie.
“Mulțumim pentru mobilizarea exemplară pentru Gabriel! Ne-ați umplut de speranță! Dumnezeu lucrează prin oameni și face minuni! Tatăl m-a informat că băiețelul este în aplazie, medicii de la Spitalul din Iași efectuând tratamentul specific acestei stări. Pentru a trece la transplant, este nevoie de stabilizare.
Tot felul de oameni ne-au ieșit în ajutor! Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, pe lângă suma consistentă pe care a donat-o (2000 euro) ne-a făcut legătura cu oameni din cadrul Episcopiei Italiei, care la rândul lor ne-au făcut legătura cu oameni care lucrează cu Spitalul Bambino Gesu. Aceștia ne-au asigurat că îndată după stabilizarea stării de sănătate a lui Gabriel pentru că acum Gabriel nu ar suporta transportul, necesitând să fie sub directa supraveghere a unui cadru medical, ne vor prelua imediat. În acest timp până la finele lui Februarie sau mai devreme, părinții trebuie să obțină toate documentele cu istoricul medical și toate actele necesare. Totodată, mai mulți doctori de bine din București de la Spitalul din Fundeni sunt dispuși sa preia cazul! Acum Dumnezeu să-l ajute pe Gabriel să se stabilizeze pentru a-l vindeca. Îngerașul s-a săturat de spital!
De asemenea, în zilele următoare frățiorii vor merge la analize pentru a vedea dacă unul dintre aceștia va fi compatibil! Referitor la preț, dacă vom merge în București, este nevoie de 25000 euro, dacă unul din frați e compatibil, sau 50000 euro, dacă ar fi sa se apeleze la fondul național de transplant! Iar dacă vom merge în străinătate ar fi nevoie de mult mai mulți bani! După ce se va stabiliza starea de sănătate a lui Gabriel, cei din Italia ne vor spune un preț estimativ!
În continuare, este nevoie de donații întrucât nu trebuie să pierdem nicio secunda pentru a ajunge la transplantul cel atât de mult necesar! Mulțumim din suflet Bisericii Ortodoxe Române, care prin ierarhii ei, s-a implicat, atât prin rugăciune (la care apelăm și la Dvs), darul cel mai de preț, cât și prin ajutorul concret! Mulțumim tuturor medicilor de la Spitalul din Iasi pentri grija pe care o arată față de Gabriel, dar și tuturor medicilor din țară care ne-au ajutat cu informații și legături cu spitale!
Multumim oamenilor din presă pentru implicarea în promovarea și mediatizarea cauzei noastre umanitare!
Mulțumim vouă, oameni buni și frumoși pentru implicare și donare! Gabriel simte această solidaritate care s-a creat pentru el!
Dumnezeu să vă răsplătească tuturor!
Conturile la care puteți dona sunt următoarele, deschise la BCR (Banca Comercială Română) cu SWIFT: RNCB RO BU
RO59RNCB0262068525910001 (tatăl-Onel Mitică)-cont în LEI
RO56RNCB0686068525910001 (tatăl – Onel Mitică) – cont în Euro
PayPal: alexandra.onel@yahoo.com (sora – Alexandra Onel)
Puteți contacta pe tatăl pentru a-i acorda sfaturi sau pentru a cere detalii la acest număr de telefon: 0040742060924”.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Fata de 12 ani din Bogdănești, dată dispărută, a fost găsită. A stat ascunsă cu un tânăr major. Poliția a deschis dosar penal
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Copaci uscați, pericol mortal pe DN 24A- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Toxiinfecție alimentară cu iz de tradiție: copii și adulți la spital, restaurant amendat, organizatorii dau vina pe… „bucatele de acasă”
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Cristina Trăilă (PNL) face turism de stat la Viena, pe vreme de austeritate? Să ne spună Guvernul cine a plătit distracția
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
IPJ Vaslui poate raporta mândru: a confiscat 5 kg de lumânări și 2.300 de lei. Evaziunea, tremură!
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Statul eșuat începe de jos: de la pilele blonde, de la băieții cu bidoane cu motorină și de la “bioloagele” de la Evidența Populației
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
Lovitură de teatru în dosarul Nelu Tătaru: Decizia ÎCCJ aruncă în aer ancheta. Se prăbușește unul dintre cele mai controversate cazuri de corupție din sistemul sanitar
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Centrul de 80 m² din Zorleni – lux din BCA cu preț de vilă: Primărița PSD Paula Hultoană, acuzată că a plătit 171.000 € pe o clădire cât o garsonieră