StiriEst
Suceava: Ploile abundente din ultima vreme au provocat pagube agricultorilor

Ploile abundente din ultima vreme au provocat pagube agricultorilor din mai multe zone ale ţării.
În judeţul Suceava, ploile îndelungate şi abundente din luna iulie au făcut imposibilă intrarea pe tarlalele şi aplicarea tratamentelor împotriva manei şi a gândacului de colorado.
Cartofii din viitoarea recoltă sunt sub semnul întrebării, atât din punct de vedere cantitativ, cât şi calitativ.
Haralambie Duţu, directorul executiv al Direcţiei pentru Agricultură Judeţeană Suceava: O suprafaţă destul de mare cultura cartofului, la această dată în judeţ avem aproximativ 20.000 de hectare şi am putea spune că peste jumătate din suprafaţă este compromisă ca urmare a instalării manei. Necazul mai mare pentru producători, şi nu numai, este faptul că sunt probleme deosebite şi în ceea ce va înseamna sămânţa pentru anul următor.
Deocamdată toţi specialiştii spun că nu se poate estima o creştere a preţului cartofului, chiar dacă multe suprafeţe au fost afectate.
Mihaela SIMA
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Episcopia Hușilor condamnă ferm comportamentul preotului din Pușcași! A fost declanșată o anchetă
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Bătaie de joc liberală la Pribești: Primărița PNL „aranjează” drumurile cu lut și pietroaie, pe banii oamenilor- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Ciupilan a pus cruce spitalului din Huși! Unitatea se închide!? Bolnavii mor cu zile, primarul pasează vina
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
BOR, zguduit din temelii! Episcopul Onilă merge la închisoare, călugarul Jitaru scapă parțial, dar va sta 14 ani și 2 luni în închisoare!
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
VIDEO: Hristos a înviat, dar siguranța copiilor a murit. Protopopul din Huși, acuzat că exploatează minori în numele Bisericii
-
Stiri Moldovacu 3 săptămâni in urma
Accident produs de o tânără din Vaslui. Un mort și o femeie mutilată, după o depășire criminală
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
La Pușcași, mila o dau oamenii, nu biserica: Preotul cere taxă pentru înmormântarea unui amărât
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Justiție divină? Sentința finală în cazul lui Corneliu Onilă se dă chiar în ziua în care a murit fostul episcop Ioachim, cel chinuit de propriul succesor