StiriEst
PRO Romania -PRO Hotia, PRO Minciuna. Cum au fost pacaliti vasluienii

De ceva vreme pe scena politica a aparut un nou partid. Cum alegerile bat la usa, politicienii care reprezinta aceasta formatiune, au scos capul din nisip. Problema este ca personajele care alcatuiesc PRO Romania sunt cat se poate de controversate sau dubioase. Vorbim despre indivizi aruncati afara de alte partide, dar care acum pozeaza in salvatori. Vorbind strict de judetul Vaslui, filial judeteana a acestui partid este condusa de Dan Bordeianu. Fost membru al PNL si mare simpatizant al PSD, Bordeianu si-a gasit acum culcus in partidul Condus de Victor Ponta, un alt fost social democrat. Bordeaianu a fost si parlamentar de Vaslui, dar despre activitatea domniei sale din acea vreme nu sunt multe de spus. S-a plimbat prin Bucuresti, a incasat lunar cateva mii de euro, iar la final s-a ales cu o condamnare pentru fraudarea unor fonduri publice. Ce a facut Dan Bordeianu pentru judetul Vaslui? Nimic. Liderul organizatiei judetene Vaslui a PRO Romania, fostul deputat PNL Dan Bordeianu, a declarat, vineri, ca lista Pro Romania pentru alegerile europarlamentare cuprinde oameni valorosi, iar in comparatie cu alte partide, lista Pro Romania are personalitati importante care au dovedit ceea ce pot face, pe primul loc fiind fostul prim ministru Victor Ponta, urmat de comisarul european Corina Cretu, de fostul prim ministru Mihai Tudose si de fostul prim ministru al Republicii Moldova, Iurie Leanca.
Cum i-a furat PRO Romania pe vasluieni
La Arsura, in Vaslui, banii pentru o aductiune de apa au fost alocati inca din 2007. La licitatie a venit o singura firma, a cumnatului lui Victor Ponta. Grossman Engineering a incasat tot, a umflat si nota de plata, dar in sat tot nu este apa. Aceeasi schema, folosita si la Deleni: banii luati pe o scoala, s-a construit doar fundatia.
Implicarea familiei premierului Victor Ponta in afaceri dubioase a avut legaturi stranse cu un judet extrem de sarac: Vaslui. Grossmann Engineering Group, firma lui Iulian Cristian Hertanu, a avut un contract de 4 milioane de lei cu TVA pentru realizarea unei aductiuni de apa in comuna Arsura, judetul Vaslui. Banii au fost dati inca din 2008, prin Ordonanta de Guvern, de catre cabinetul Tariceanu, au fost platiti pentru constructia aductiunii de apa, dar aceasta nu a functionat nicio zi.
Aductiunea de apa din comuna Arsura, pentru satele Arsura şi Pahneşti, a fost scoasa la licitatie in anul 2007, dupa ce au fost alocati banii, prin ordonanta de Guvern. La licitatia desfaşurata pe 27 august 2007, s-a prezentat doar Grossmann Engineering Group. Dupa inceperea lucrarilor, timp de doi ani firma s-a facut ca lucreaza, dar de primit a primit 4 milioane de lei, suma cu tot cu TVA.
Primarul de la acea vreme, Mihai Mitrofan, recunoaştea ca a achitat integral, dar se apara spunand ca au aparut acte aditionale.
Un an mai tarziu, in 2011, primarul anunta ca lucrarea este terminata in proportie de 85% şi, in curand, locuitorii vor avea apa curenta. Situatia este insa la fel. Autoritatile nu au protestat in niciun fel fata de aceste nereguli.
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Episcopia Hușilor condamnă ferm comportamentul preotului din Pușcași! A fost declanșată o anchetă
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Bătaie de joc liberală la Pribești: Primărița PNL „aranjează” drumurile cu lut și pietroaie, pe banii oamenilor- FOTO
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Ciupilan a pus cruce spitalului din Huși! Unitatea se închide!? Bolnavii mor cu zile, primarul pasează vina
-
Știri Vasluicu 2 săptămâni in urma
BOR, zguduit din temelii! Episcopul Onilă merge la închisoare, călugarul Jitaru scapă parțial, dar va sta 14 ani și 2 luni în închisoare!
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
VIDEO: Hristos a înviat, dar siguranța copiilor a murit. Protopopul din Huși, acuzat că exploatează minori în numele Bisericii
-
Stiri Moldovacu 3 săptămâni in urma
Accident produs de o tânără din Vaslui. Un mort și o femeie mutilată, după o depășire criminală
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
La Pușcași, mila o dau oamenii, nu biserica: Preotul cere taxă pentru înmormântarea unui amărât
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Justiție divină? Sentința finală în cazul lui Corneliu Onilă se dă chiar în ziua în care a murit fostul episcop Ioachim, cel chinuit de propriul succesor