Conecteaza-te cu noi

StiriEst

Desculță prin zăpadă! “Mi-ar plăcea o bucățică de carne si o turta cu zahar, în ziua de Crăciun!”

Publicat

in

Intr-o coliba fara lumina sau caldura, asa traieste o batrana de 83 de ani din Puscasi. Aici sta de cand se stie si indura frigul si greutatile asteptand mila lui Dumnezeu. 

Zilele grele parca nu se mai sfarsesc pentru Elena Macovei. Femeia traieste alaturi de fiica sa bolnava mintal, intr-o casa rece si saraca, fara curent electric. Nu are pensie, iar medicamentele sunt un lux pentru ea. Un lux pe care nu si-l poate permite. In ciuda gerului de afara, femeia merge desculta prin zapada inghetata. Lipsa luminii o condamna sa locuiasca in bezna.  Camera in care sta este neincalzita, are podea de lut, iar corpul obosit si-l odihneste pe un pat de scandura sprijinit in pari.Nu vede noaptea sa mearga pana la usa.

Se linişteşte atunci când constată că îi vin oameni pe bătătură. Ne întâmpină bucuroasă şi ne cere scuze pentru deranjul din cele două încăperi ale căsuţei în care îşi duce batrânețea chinuită. ”Am auzit lătratul câinilor şi am ieşit repede. Am cainii acestia care ma anunta cand e cineva in curte. Sunt si ei flamanzi si inghetati ca si mine. Eu de trei zile nu am mâncat nimic. Fata mea este bolnava cu capul. Este greu, foarte greu”, ne spune femeia.

 Nu a mancat de cateva zile si isi doreste incaltaminte si o plapuma

Am surprins-o în timp ce îşi pregătea un aluat dintr-o mana de faina indoita cu apa. A rugat un vecin sa ii dea cateva lemne sa aprinda focul pentru a-si face ndoua turte. 

A pierdut un băiat, de 45 de ani. El mergea la munca si o ajuta foarte mult. Avea ce sa manance si nu suferea de frig. Acum a ramas la mila Domnului. 

Casa in care locuieste este din paiantă, cu acoperiş de azbest şi pământ în loc de podea. Bucuroasa ca i-am trecut pragul, bunica Elena ne intreaba daca suntem de acord sa ne colinde. Desculta si cu hainele ponosite, nu baga frigul in seama si incepe sa cante. Se plange apoi si spune ca

isi doreste o pereche de ghete sa poata merge pana la magazinul din sat, acolo unde mai primeste de pomana cate ceva de mancare. Si-ar mai dori o plapuma care sa ii tina de cald noaptea. 

“Multe ar mânca omul! Mi-ar plăcea o bucățică de carne fripta si o turta cu zahar, în ziua de Crăciun. Dar nu am de unde. Nu-i nimic. Eu nu ma supăr. M-am invatat. Stau asa, flamandă. Nu cer la oameni, ca sunt si ei necăjiți. Abia au pentru ei. Am vecini buni. Imi mai aduc lemne, cate o bucățică de mâncare. Sa le dea Dumnezeu sanatate! Crăciun fericit va doresc!”


26 Comentarii

26 Comments

  1. Florentina

    24 octombrie 2019 la 08:33

    Adresa completa a doamnei,va rog

    • George

      28 octombrie 2019 la 18:51

      E din Pușcași Jud Vaslui

    • Simona

      30 octombrie 2019 la 15:45

      As vrea și eu adresa doamnei sau un număr de telefon , orice pentru a ajuta

  2. Anca Ivanovici

    24 octombrie 2019 la 17:57

    Imi puteti da adresa exacta unde locuieste aceasta doamna? Va rog frumos!

    • Anca

      28 octombrie 2019 la 06:35

      Adresa bunici va rog

  3. Diana Elena Sfetcu

    25 octombrie 2019 la 07:51

    As vrea sa o ajut. Știți unde trăiește mai exact?

  4. Anna

    27 octombrie 2019 la 18:46

    Buna cum as putea sa o ajut pe aceasta batranica ? Imi puteti da o adresa sau un numar de telefon

    • Oana kidow

      3 noiembrie 2019 la 12:03

      Anunțati ma si pe mine va rog frumos! Cand dati de adresa ei! V mulțumesc!

  5. Veronica

    29 octombrie 2019 la 21:40

    Adresa completa a doamnei,va rog!

  6. Madalina

    29 octombrie 2019 la 22:41

    I mi doresc sa o pot ajuta cu ceva dar cum pot face?I mi pare foarte rau de ea.Toti meritam!Macar sa avem mancare😢

  7. Amyra Garey

    30 octombrie 2019 la 15:10

    Adresa ?

  8. Elena Airine

    1 noiembrie 2019 la 13:15

    Buna ziua, as dori si eu adresa completa a batranei as vrea sa o ajut. Multumesc

  9. Oprea Alexandra Lorena

    1 noiembrie 2019 la 15:20

    Știe cineva de bunicuța daca mai este în viață ??? As vrea sa o iau la mine acasă Nr telefon 0742140188

    • Simona Mihaela Stamate

      9 decembrie 2019 la 11:30

      V-a raspuns cineva?!
      Ca observ ca multa lume se intereseaza de batrana, dar nu apare nici un raspuns, cel putin nu public.
      Sper ca totusi, in privat, raspunde cineva.

      • Stiri Est

        9 decembrie 2019 la 13:40

        0771039597 – gabi mocanu, asistentul social

  10. Maria

    1 noiembrie 2019 la 16:17

    Adresa doamnei va rog

  11. Alexandra Rusu

    1 noiembrie 2019 la 21:38

    Buna cum putem ajunge la bătrânica ?

  12. Nițu Alexandra Adriana

    2 noiembrie 2019 la 13:10

    Cum fac rost de adresa doamnei pentru un ajutor

  13. Cosma Oana

    4 noiembrie 2019 la 08:14

    Puteți oferi o adresa completa??

  14. Avram Ancuța

    4 noiembrie 2019 la 09:27

    O adresa va rog, mulțumesc.

  15. Julia

    27 noiembrie 2019 la 13:19

    Buna ziua . Am luat legatura cu parohia din Husi am vorbit cu parintele Vladimir care mi-a dat numarul de telefon al preotului din sat deci cine vrea poate sa ia legatura cu preotul si sa trimita un ajutor 0745133462. Batrana se afla in Puscasi jud Vaslui.

  16. Simona Mihaela Stamate

    9 decembrie 2019 la 11:27

    Vreau sa ii trimit niste cizme calduroase, plus alte piese de imbracaminte si ceva alimente neperisabile.
    Ma ajutati cu o adresa?
    Multumesc!!

    • Stiri Est

      9 decembrie 2019 la 13:41

      0771039597 – gabi mocanu, asistentul social

  17. Tabarac Mihai

    10 decembrie 2019 la 09:03

    Numai astfel de persoane pot primi cu adevărat ajutorul social, și nu putorile care pot munci!

Raspunde