Știri Vaslui
Invazie de șacali în județul Vaslui! Localnicii susțin că sunt îngroziți de urletele animalelor pe timp de noapte
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG_0347.jpeg)
Numărul de șacali de la nivelul județului Vaslui a scăpat de sub control. Majoritatea animalelor sunt în partea sudică a județului Vaslui, dar și pe Lunca Prutului. Locuitorii din zona respectivă trăiesc nopţi de groază, din cauza haitelor de şacali. Animalele sălbatice îi terorizează pur şi simplu cu urletele pe care le produc, asta pe lângă pericolul pe care îl reprezintă apropierea lor de oameni.
„În această perioadă este deschisă vânătoarea la specia vulpe și șacal. Șacalii ne fac probleme în absolut toate localitățile județului. Șacalii atacă în haită, iar oamenii să sune la 112 în astfel de cazuri pentru a putea interveni. Se împușcă săptămânal șacali, însă nu reușim să îi stăpânim. Este un număr foarte mare. Se dezvoltă pe malul râului Prut, deoarece acolo nu se poate interveni pentru a combate această specie”, a spus Vasile Negru, directorul Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Vaslui.
Această specie de șacal nu a existat în Moldova înainte de 2012. Vasluiul este cea mai afectată zona din regiune și nu de puține ori s-au semnalat atacuri la animalele din gospodării. Apariția acestui animal de talie medie stârnește îngrijorare cu atât mai mult cu cât nu prea are duşmani naturali. Se estimează ca pe raza județului Vaslui există între trei și patru sute de șacali, concentrați în special pe Valea Prutului.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Tânăr în stare gravă după ce s-a înfipt cu BMW-ul într-un buldoexcavator- FOTO
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila