StiriEst
“Imbraca un copil de Paste!” Apelul unui preot pentru sarmanii din sat!
Românii sărbătoresc Paştele peste o lună și jumătate. Învierea Domnului trebuie să ne găsească pe toţi în haine noi. Asta spune tradiţia din bătrâni. Nu toţi creştinii se pot bucura de o garderobă schimbată de sărbători. Chinuţi de sărăcie, zeci de copii din judeţul Vaslui nici nu pot visa la o pereche de pantofi sau la hăinuţe. Este și cazul micuților din localitatea Hârsova. Preotul din sat a venit însă în ajutor şi, alături de oameni inimoşi, speră să le îndeplinească micuţilor dorinţa. Trăiesc într-o sărăcie lucie, iar de Paște micuții și-ar dori haine, jucării sau pantofi noi. Traiul modest le ucide însă orice speranță. Tristețea se citește pe chipul lor. Cu modestie, copiii povestesc că părinții lor abia reușesc să le pună o pâine pe masă. Micuții și-au găsit refugiul în credință. La biserică, părintele Ionel Stoian, cel care i-a botezat pe prichindeii din sat, le-a venit în sprijin. Slujitorul Domnului a inițiat o campanie pe o rețea de socializare. “Fiind în perioada Postului Mare, m-am gândit ca și anul acesta să vă ofer posibilitatea de a face o faptă bună. Vă doriți să aduceți zâmbetul pe chipul unui copilaș? Ați putea să-i faceți o mare bucurie îmbrăcându-l cu hăinuțe noi de Paști. Alegeți unul din cei 41 de copii din parohia noastră (cu vârste cuprinse între 1 și 15 ani) care au nevoie de sprijin (din familii monoparentale sau cu mulți copii) și nu vă va uita niciodată! Pachetele primite le vom împărți copiilor la biserică în ziua Intrării Domnului în Ierusalim (Florii). Aș avea rugămintea ca pachetele să ajungă până la data de 18 aprilie. Alegeți să dăruiți bucurie!
“Considerați milostenia nu ca o cheltuială, ci ca un venit, nu ca o pierdere, ci ca un câștig!” (Sfântul Ioan Gură de Aur) NU UITAȚI! Aripile rugăciunii sunt postul și milostenia! Dacă doriți să ajutați, vă rog să mă contactați în privat pentru detalii! Mii de mulțumiri persoanelor care ne-au sprijinit până acum în toate activitățile filantropice desfășurate în parohia noastră!”a spus părintele Ionel Stoian. Cine vrea să ajute copiii trebuie sa intre pe pagina de facebook Parohia Hârsova Vaslui, iar acolo putea lua legătura cu parintele Ionel Stoian.
Sorin SAIZU
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise