Conecteaza-te cu noi

StiriEst

“Dragi persoane proaspăt venite din Italia, aveți un tupeu incredibil”-mesajul unei asistente

Publicat

on

O asistentă medicală a postat pe rețelele de socializare un mesaj pentru persoanele venite din Italia, persoane care nu au respectat regulile privind răspândirea cu coronavirus. Mesajul a fost distribuit imediat de mii de oameni și a dunat alte câteva mii de comentarii. Dragi persoane proaspăt venite din Italia, aveți un tupeu incredibil, o nesimțire fără margini și o ipocrizie cum rar am mai văzut. Acum o lună pe aproape oricare “român” plecat în Italia îl întrebai ce părere are de România ar fi zis ca “e o țară de căcat”, “nici vorbă să se mai întoarcă acasă”, “doamne ferește să te îmbolnăvești în România că mori cu zile” și lista poate continua. Nu ați mai contribuit la sistemul de sănătate de ani buni de zile și totuși … în prag de epidemie veniți să vă trateze medici pe care până ieri ii înjurați și denigrați, să stați în spitale pe care le considerați sub nivelul vostru, să îmbolnăviți bătrâni și familii pe care le-ați lăsat în urmă. Aveți tupeu să vă plângeți de condițiile din carantină. La ce vă așteptați? Știați unde veniți și mai știați și că e carantină. Puteați alege să rămâneți în Italia în confortul propriei case dar totuși veniți acasă. Nu e problema că veniți, dar când plecați înapoi nu mai vorbiți urât de țara voastră, povestiți-le italienilor că țara voastră a închis școli, instituții pentru că știa că veniți și a făcut tot posibilul să nu ne îmbolnăvim toți. Spuneți-le italienilor și cum în spitale ați găsit medici pregătiți, asistente și personal medical care lucrează până la epuizare să poată să vă trateze. Poate e momentul să vă gândiți cum ar fi arătat spitalele și locurile pentru carantină dacă toți cei care vă întoarceți plăteați impozite și lucrați acasă”, a scris pe facebook asistenta. 

9 Comentarii

9 Comments

  1. Dr.Filip Valentin

    martie 12, 2020 la 6:53 pm

    Dna.Nedelcu descrie situația perfect.Noi cei de pe baricade(sunt medic) nu vom da bir cu fuga,asa cum au facut dănsi,sa plecam de la greu,.

    • Marc

      martie 23, 2020 la 7:05 pm

      Normal. Cand ai salariu nemeritat, ai terminat o facultate de care nu a auzit nimeni, caci niciuna din Romania nu intra in primele 800 din lume, esti bugetar si iei spaga. Stai linistit, nu a dat nimeni bir cu fugitii. Oamenii au dreptul sa traiasca unde sunt respectati si tratati ca oameni, nu ca animale. Hai, sictir! Cat despre cei din Italia, cei veniti, sunt pierde vara. Oamenii seriosi sunt acolo, traiesc unde muncesc si primesc respectul pe care il merita.

    • Iulia

      martie 29, 2020 la 1:18 pm

      Vad ca medicii dau bir cu fugitii. Mai vad ca medicii ne implora pe noi cetatenii sa facem donatii. Eu nu cotizez la sistemul de sanatate din Romania. Dar am cotizat 15 ani,pentru ce? Sa ajung in spital sa mi se puna reteta de medicamente in brate? Sa ma cheme la cabinetul personal??Ca nu au fonduri…Unde sunt fondurile spitalelor? Unde sunt banii cotizati la cas in Romania? Sa nu mai vorbim ca nu beneficiezi de absolut nimic chiar daca platesti Cas. Ce sa mai zicem ca in toate spitalele daca nu dam spaga medicilor nu se uita la noi. Rusine sa ca fie.

  2. Vio

    martie 12, 2020 la 10:33 pm

    Draga asistenta medicala meseria mea este aceeasi ca si a ta dar spre deosebire de tine eu nu imi reneg concetatenii! Cine te crezi si cine esti tu ca sa-ti permiti sa judeci? Tu fa-ti meseria pentru care esti platita, nu mai improsca cu noroi in stanga si in dreapta si nu mai otravii cu rautatea ta oamenii care deja sunt intr-o situatie dificila! Rusine sa iti fie!!!

  3. Mirela

    martie 13, 2020 la 4:58 pm

    Mademoiselle…..
    Ar trebui sa pui puțin frâu indignarii si frustatilor tale personale. Ai ales meseria singură si nimeni nu te-a obligat. Asa cum si noi aia di Diaspora, am ales singuri calea străinătății, insa diferența între noi si tine este ca am fost obligați, pentru a supraviețui si a avea un tari putin mai decent. Nu uita dragă “Mademoiselle” ca noi astia din Diaspora dam șpaga buna atât tie cât si colegiilor tai, pt ca parintii, copii, sotii sau cei dragi nouă sa aiba o îngrijire decentă. Stiu ca nici asa nu sunteți mulțumiți si aștepți si mai mult.
    “Mademoiselle”, dacă diploma ta nu ar fii fost cumpărată, sigur situația actuala nu te-ar fi speriat asa de mult. Probabil ca “banii tăticului” tau puteau fi cheltuiți in altceva mai util umanitatii, nu sa creeze o specie de “infermiera” care la primul obstacol mai greu. Te rog eu… Tine o legatura mai stransa intre creier si degete/gură. Daca nu esti capabilă să-ți faci meseria, lasa postul unei persoane capabile, care sigur a studiat, care din cauza ta sau a unora ca tine care a cumparat postul de munca nu are posibilitatea de a practica meseria care ii place si pentru care cu adevărat sa pregatit.
    Ai tupeu tu de a scrie asemenea idioții. De a defaima Diaspora si de a aduce acuzații de genul.
    O infirmiera adevărată, in timp de criză sanitară nu are timp sa se machieze, stie ca trebuie să-și strângă părul…. Ceia ce imi da impresia ca esti o falsa si ipocrita.
    Si da, eu am ales să-mi fac carantina aici in Italia, pentru ca mi-e frica sa intru pe mana unei infiemiere ca tine, care habar nu are meserie si care și-a cumparat diploma.
    Si da, aici in Italia, sarmanele infirmiere lucreaza cate 12 – 15 ore/zi sau mai mult. Nu au timp sa posteze pe Facebook indignarea sau supararea lor. Nu au timp să-și vada familia, sau au frica se se apropie de familiari. Dar ce stii tu ????
    Apropo…. In acest mesaj nu pot sa includ toate sau totii infirmierii…. Ar fi abstract.
    RESPECT PENTRU MEDICII SI INFIRMIERI CARE ISI FAC CU ADEVĂRAT MESERIA !!!! AVEM SI OAMENI ADEVĂRAȚI!!!!

    • Nela

      martie 14, 2020 la 10:39 am

      Asa cum “Mademoiselle” nu are informatiile necesare pentru a avea o parere obiectiva, nici dumneata n-ai cum sa stii ca si-a cumparat diploma sau ca nu-si cunoaste meseria. Haideti sa nu dam cu parul, ca tare ne-am mai obisnuit sa judecam cu usurinta, sa vedem paiul din ochiul altuia si nu parul din ochii nostri. Noi, astia din Diaspora ar trebui sa fim mai rabdatori, mai intelepti si cu “orizonturi” mai largi… ca doar am capatat experienta vrand-nevrand. Si mai “eleganti”, ca de mitocanie ne lovim deseori… ne-am cam saturat!
      Si cred ca nimeni nu ne-a obligat sa plecam din Romania, am facut-o in deplina libertate. Asa cum nimeni n-are dreptul sa ne judece c-am ales “calea pribegiei”, nimeni n-are dreptul sa-i judece pe cei ce-au ramas in tara, incercand sa-si construiasca viitorul in conditii nu tocmai floride.
      Nu sunt de acord cu “invazia imbecililor din Italia” (asa cum am citit in alt articol… dar se vede ca imbecili au fost si imbecili au ramas), dar noi care ne-am mai “scuturat” putin, nu putem raspunde cu acelasi ton “razboinic”.
      Si mai cred ca nu suntem “eroi” ramanand in Italia… respectam doar niste reguli guvernamentale si de bun simt.

    • laura

      martie 17, 2020 la 5:30 am

      Nu va fugarit nimeni din Romania nu mai manca cacat ca pute , sunt romani care lucreaza in Romania platesc taxe aici si nu se plang asa ca mucles Mergeti in Italia si stergeti mosnegi la cur pentru 400 de euro doar ca sa spui ca esti italien si cand ii mai vezi ca nici dupa 1 luna de slugarit pe acolo uita sa mai vorbeasca romaneste , te apuca scarba (

  4. Nela

    martie 14, 2020 la 10:49 am

    Cred ca nimeni din cei ce posedeaza un minim de ratiune si bun simt nu poate fi de acord cu “invazia imbecililor” din Italia! Mai cred doar ca s-au nascut atat de imbecili in Romania, incat viata in Italia nu i-a schimbat nici cat negrul sub unghie. Si nici nu cred ca s-au intors pentru a fi tratati de medicii romani (sistemul sanitar italian e net superior si mai ales lipsit de coruptie si “lozuri in plic”)… ci pentru ca ei, fiind zmei si sanatosi-tun fizic si psihic, in urma inchiderii tuturor activitatilor in Italia, au avut ideea stralucita a unei vacante in Romania… de ce nu?! Nici macar nu si-au pus problema contaminarii… prostia si nesimtirea nu permit toate astea!
    Iar despre “Doamne fereste sa te imbolnavesti in Romania” cred ca sunt autorizati sa vorbeasca cei ce se lovesc zi de zi de problemele fara de sfarsit ce exista in spitale… si nu numai. Eu, sincer, sunt super multumita de sistemul italian- operata de 4 ori gratis! Chiar daca acum 4-5 ani am platit la Galati aproape 3000 €(suma acumulata in 5-6 ani- ziceau ei- despre care nimeni nu ma informase), fara sa fi beneficiat de ABSOLUT NIMIC!
    Inteleg “descarcarea” asistentei medicale, dar cred ca nu era indeajuns de informata.
    Ramane faptul ca noi, romanii, ne-am obisnuit sa ne plangem si sa invinuim pe oricine in afara de noi, incapabili de a ne face autocritica. Nu vedem barna din ochiul nostru, ci doar paiul din ochii altora.
    Meritam respect noi care am ales sa plecam si sa ne comportam bine oriunde ne-am afla… si merita respect cei ce-si fac datoria in tara lor, fara a se lasa dusi de valul mitocaniei si al coruptiei.
    Omul sfinteste locul daca e OM.

  5. Florin

    martie 23, 2020 la 10:20 am

    De acord cu doamna, eu faceam spital in catedrala neamului sa folosim la ceva bani bagati acolo.

Raspunde