StiriEst
Eduard Popica: Vă îndemn la unitate pentru a reuși să continuăm modernizarea țării și a județului nostru- FOTO
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/01/1C7C4FCE-4D1B-4848-828C-755429F808FF.jpeg)
La 24 ianuarie 2023 se împlinesc 164 de ani de la Unirea Principatelor Române. Cunoscut şi sub numele de „Mica Unire”, acest eveniment major este considerat a fi primul pas important pe calea înfăptuirii statului naţional unitar român.
Acest eveniment a avut loc după ce, la 5/17 ianuarie 1859, Alexandru Ioan Cuza a fost ales în unanimitate domn al Moldovei, iar la 24 ianuarie/5 februarie, a fost ales şi domn al Munteniei.
Ţelul comun de unire a românilor într-un singur stat a fost atins la 1 decembrie 1918, când a avut loc Unirea Transilvaniei, Banatului, Crişanei şi Maramureşului cu România.
Unirea Principatelor Române a fost marcată și la Huși. – Husi. “Ziua Unirii Principatelor Române, act petrecut în urmă cu 164 de ani, îmi oferă posibilitatea de a transmite tuturor locuitorilor județului Vaslui un sincer și prietenesc ”La mulți ani!”
Să nu uităm că momentul ”Micii uniri” înseamnă pentru România începutul unei noi epoci, una a modernizării și a reformelor, piatra de temelie fiind pusă de marele om de stat Alexandru Ioan Cuza, cel cu care, noi, vasluienii, trebuie, cu atât mai mult, să ne mândrim pentru că este născut pe meleagurile noastre, mai precis în Bârlad.
Așa cum au făcut înfăptuitorii unirii, și eu vă îndemn la unitate pentru a reuși să continuăm modernizarea țării și a județului nostru, iar pentru câteva clipe să retrăim, în cadrul acțiunilor și spectacolelor oferite de autoritățile locale din mai multe comune și orașe, momentul ”Micii Uniri”, a declarat deputatul PSD Eduard Popica.
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/01/66F8D640-3154-4816-8ABA-274A8C19E288.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/01/4A9755FF-6DA0-4C42-9F80-4037BE24BCEC.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/01/763C4E3D-65BD-4356-AD6B-0E4FDDB6F631.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/01/00BF5744-B78E-4140-9E04-8E0702F237DC.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/01/7B47D6A0-DBA7-4077-8971-00F4CBC8F9DD-768x1024.jpeg)
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise