Știri Vaslui
Doi frați din Solești visează la o pizza- FOTO
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/04/03b93d62-30f2-43b6-9090-0c2907edbb94-1.jpeg)
De mici, doi frati din comuna Solești au invatat ce înseamnă lipsurile și boala, modestia și bunul simț. Ioana, mămica lor, face dializa de trei ori pe săptămână, iar tatăl muncește pe rupte cu ziua, in sat, pentru a pune pâinea pe masa. Familia Cazacu impresionează prin devotamentul cu care își duce crucea, fara sa crâcnească. Tânăra în vârstă de 36 de ani se lupta cu boala de ani buni, dar nu își dorește nimic pentru sine. Toată energia ei se concentrează asupra Mariei, in varsta de 10 ani și a lui Emanuel, cu patru ani mai mare. Copiii impresionează prin bună creștere, modestie, bun simț și capacitatea de învățare, în condițiile în care viața lor este o continuă luptă pentru supraviețuire.
„Educația este pe primul plan pentru ei! Cei mici știu că numai învățând pot reuși în viață! Deși nevoile lor sunt multe, frații merg la școală îmbrăcați frumos, au rezultate bune și știu că într-o bună zi își vor ajuta părinții sa scape de sărăcie. Acum, veniturile modeste ale familiei se duc, in special, pe mâncare, așa că pentru a putea face față provocărilor vietii au nevoie de ajutor substanțial”, a declarat Roxana Palalae, asistentul social comunitar din Solești, care calca frecvent pragul acestei familii. Locuința are nevoie de reparații, cămara lor nu e niciodată îndestulată, iar hăinuțele și încălțămintea sunt ponosite. Frații visează să mănânce pizza și prăjituri pe saturate, sa aiba papuci noi și ghiozdane colorate. Oricine poate ajuta acești copii, pot lua legătura cu Roxana, asistentul comunitar. Tel: +40 (770) 204 201
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/04/e0a464fe-5aeb-4c9e-aec5-72e22e0589aa-498x1024.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/04/c189d6dd-a896-4e15-b3fe-9eabba23f070.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/04/e5c7157c-3e71-4612-8158-95347bc66e45.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/04/03b93d62-30f2-43b6-9090-0c2907edbb94-576x1024.jpeg)
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise