Știri Vaslui
Vaslui – Un județ afectat de sărăcie și stagnare economică
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/08/IMG_4208.jpeg)
În primele cinci luni ale acestui an, în județul Vaslui au fost înregistrate doar două societăți cu capital străin subscris. În perioada 1991 – 31 decembrie 2021, în județul Vaslui s-au înregistrat un total de 507 societăți străine, reprezentând doar 0,20% din numărul total de societăți străine înregistrate la nivel național. Valoarea totală a investițiilor străine în județul nostru se ridică la 44.224.000 euro, ceea ce reprezintă doar 0,09% din suma totală investită la nivel național. Aceste cifre explică în mare măsură de ce județul Vaslui are cel mai mic PIB pe cap de locuitor din România. PIB-ul pe cap de locuitor este un indicator care reflectă performanța economică și productivitatea unei regiuni. Cu cât acest indicator este mai mare, cu atât nivelul de trai al locuitorilor este mai ridicat, în timp ce un PIB pe cap de locuitor mai mic indică un nivel de trai mai scăzut. Județele Vaslui, Botoșani și Călărași se numără printre cele mai sărace județe din țară, în timp ce Timiș, Cluj și Brașov se situează la polul opus al bunăstării. Județul Vaslui va avea la finalul acestui an un PIB pe locuitor de 7.522/euro/locuitor. Conform datelor Comisiei Naționale de Prognoză care a publicat „Proiecţia principalilor indicatori economico – sociali în PROFIL TERITORIAL 2022 – 2026”, pe următoarele locuri în topul lipsei de performanță economică se numără județul Botoșani cu 8.534 euro/locuitor și județul Călărași cu 8.832 euro/locuitor.
La polul bunăstării se află județe precum Timiș – 20.366 euro/locuitor, Cluj – 22.787 euro/locuitor și Brașov – 19.690 euro/locuitor. PIB-ul pe cap de locuitor este un indicator de măsurare a producției și reflectă preformanța economică și creșterea productivității. Practic, PIB-ul pe cap de locuitor este deseori folosit ca un indicator al nivelului de trai: un PIB pe cap de locuitor mai mare semnifică un nivel de trai mai ridicat.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise