Știri Vaslui
FOTO- Pentru tine, dragă Românie!
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1603.jpeg)
Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui a fost gazdă pentru preșcolarii Grupei Mari „Puișorii” de la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 3 Vaslui, coordonați de doamnele educatoare prof. Balan Vasilica Iuliana, Vrabie Simona și doamna director prof. Cristina Lefter. Aceștia au sărbătorit Ziua Națională a României prin activitatea „Pentru Tine, dragă Românie!”.
Expoziția Permanentă a Secției de Etnografie și Artă Populară a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui a răsunat de glasuri de copii, care au recitat, cântat și dansat pe ritmuri patriotice.
S-au alăturat acestui demers și membrii Asociației „Museum Vasluiensis” care au făcut cunoscut Proiectul „Țesutul, meșteșug străvechi, îmbrățișat de generația contemporană”, cofinanțat de Primăria Vaslui și Consiliul Local Vaslui prin programul local pentru finanțarea nerambursabilă a activităților non-profit de interes general pe anul 2023 (domeniul – cultură).
Inimile „puișorilor” s-au umplut de admirație și de curiozitate pentru meșteșugul țesutului când li s-a propus să lucreze la războiul de țesut! Această activitate a adus pe chipurile și în inimile celor mici o adevărată bucurie.
Și, pentru că niciodată nu ești prea mic că să afli lucruri interesante despre țara ta și despre ce înseamnă să fii român, vă mulțumim tuturor pentru participare și vă confirmăm că vom răspunde afirmativ și la alte acțiuni viitoare.
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1611-1024x864.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1610-1024x706.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1609-1024x769.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1608-1024x687.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1607-1024x783.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1606-1024x673.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1605-1024x913.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1604-1024x691.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/12/IMG_1603-1024x682.jpeg)
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise