Știri Vaslui
Delegație numeroasă din Vaslui la manifestările de la Iași dedicate Zilei Unirii- FOTO
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4790.jpeg)
În ziua de 24 ianuarie, România sărbătorește Unirea Principatelor Române, un moment istoric de o importanță deosebită în procesul de formare a statului român modern. Cu această ocazie, oficialitățile transmit mesaje de unitate și încurajează populația să privească spre viitor cu încredere și determinare. „În această zi de sărbătoare, să ne reamintim de puterea unității și solidarității. Să ne îndreptăm privirile către viitor cu speranță și determinare, continuând să construim o Românie puternică și unită pentru fiecare dintre noi. La mulți ani, România!”, a declarat prefectul județului Vaslui, Daniel Onofrei.
Declarația prefectului subliniază importanța de a privi spre viitor cu determinare și optimism, continuând să contribuim la consolidarea unei Românii unite și prospere pentru toți cetățenii. Astfel, Ziua Unirii Principatelor Române devine un prilej de reflecție asupra trecutului și de mobilizare pentru construirea unui viitor comun bazat pe valorile de unitate și solidaritate națională. Prefectul județului Vaslui, Daniel Onofrei, alături de președintele PNL Vaslui, deputatul Nelu Tătaru, numeroși primari, consilieri locali și județeni, au participat la manifestările organizate în municipiul Iași cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române. Delegația numeroasă a vasluienilor a adus omagii momentului istoric și a subliniat importanța unității și solidarității naționale într-un context modern. Această participare activă a reprezentanților Vasluiului la evenimentele desfășurate la Iași evidențiază legăturile puternice și angajamentul pentru valorile comune ale istoriei și culturii românești. Prin aceste gesturi, se subliniază importanța păstrării și promovării unității naționale și a colaborării interregionale în vederea consolidării identității și dezvoltării durabile a comunităților locale.
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4790-1024x682.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4789-1024x682.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4786-1024x682.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4784-1024x682.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4785-1024x683.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4782-1024x682.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4788-1024x682.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4791-1024x682.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4783-1024x682.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/01/IMG_4787-1024x682.jpeg)
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise