Știri Vaslui
Amenzi în valoare de peste 21.000 de lei pentru incidente electorale
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG_7562.png)
Poliţiştii vasluieni au dat amenzi în valoare de 21.600 de lei, au aplicat şase avertismente şi au întocmit 10 dosare penale pentru posibile infracţiuni în urma unor incidente electorale semnalate duminică în judeţ, informează Agerpres.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vaslui, în comuna Duda Epureni, un bărbat a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 1.000 de lei pentru fotografierea buletinului de vot după exprimarea votului. De asemenea, în comuna Puieşti, un bărbat a primit o amendă de 1.000 de lei, pentru că, deşi candida pentru o funcţie publică, l-a însoţit pe unchiul său, în vârstă de 94 de ani, în cabina de vot, motivând că acesta are probleme cu vederea şi se află în imposibilitatea de a-şi exercita dreptul la vot fără ajutor
„În comuna Duda Epureni, un bărbat a fost amendat cu 3.000 de lei pentru continuarea propagandei electorale după încheierea campaniei electorale. O femeie de 76 de ani i-a cerut ajutorul pentru a completa cererea pentru urna mobilă, iar bărbatul i-a oferit o xerocopie a unui buletin de vot cu opţiunea deja marcată, pentru a o influenţa. O situaţie aparte s-a înregistrat la o secţie de vot dintr-o localitate din judeţul Vaslui: o femeie în vârstă s-a dezechilibrat şi a căzut în rigola de scurgere a apei pluviale, lovindu-se puternic la cap. Poliţistul de frontieră care asigura măsurile de protecţie a secţiei de vot a intervenit rapid şi i-a acordat primul ajutor până la sosirea ambulanţei. Femeia a fost transportată în stare stabilă la Spitalul Municipal Huşi”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Oana Şopu.
Un alt incident a fost înregistrat la Bârlad, unde poliţia a fost sesizată cu privire la dispariţia unei ştampile dintr-o secţie de votare. Ulterior, ştampila a fost identificată în interiorul secţiei, pe podea. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt, cercetările fiind continuate pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor producerii evenimentului sesizat şi dispunerea măsurilor legale.
Pe parcursul zilei de duminică, aproape 900 de angajaţi ai structurilor Ministerului Afacerilor Interne, 496 de poliţişti, 136 de jandarmi, 152 de poliţişti de frontieră şi 95 de pompieri din judeţul Vaslui, au fost mobilizaţi pentru a menţine ordinea şi siguranţa publică şi pentru a asigura măsurile de protecţie a secţiilor de vot.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise